Saulės elektrinių įrengimas ir priežiūra

Gyvenkite sumaniau, patogiau ir pigiau
Investavę į saulės elektrinę, tapkite mažiau priklausomi nuo kintančių elektros kainų. Padėsime kiekviename žingsnyje.

Nuo idėjos iki elektros energijos gamybos: kaip įsirengti saulės elektrinę

 

Žmonėms, planuojantierms įsirengti saulės elektrinę, kyla nemažai klausimų: nuo ko pradėti? Kur kreiptis? Kas svarbu ir kaip sutaupyti? Kaip neapsigauti ir teisingai pasirinkti?
Pateikiame gaires, ką reikėtų daryti, kur kreiptis ir su kuo bendrauti.

;

Kokios galios saulės elektrinės man reikia?

Pirmas klausimas, kuris džniausiai visiems kyla – „Kokios galios elektrinės man reikia?”.
Apytiksliai įsivertinti galite tokiu būdu: suskaičiuokite kiek elektros energijos Jūsų namų ūkis ar įmonė suvartoja per metus. Pvz., tarkime, kad jeigu eilinė 4 asmenų šeima nuosavame name per mėnesį galimai suvartoja apie 350 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos, tai ji per metus suvartos 350 x 12 = 4200 kWh.
Reikėtų įvertinti artimiausius planus – galbūt planuojate keisti esantį kieto kuro ar dujinį šildymo katilą į oras-oras ar oras-vanduo. Tuomet Jūsų elektros sąnaudos žymiai padidės. O gal Jūs planuojate pirkti elektra varomą automobilį? Įvertinkite tam reikalingas elektros sąnaudas.
Taip pat reikėtų įvertinti kokį atsiskaitymo būdą už naudojimąsi tinklais pasirinksite ESO. Plačiau apie atsiskaitymo būdus skaitykite čia.
Skaičiuojant, kokio galingumo saulės elektrinės Jums reikėtų, galima vertinti, kad 1 kW įrengtosios galios saulės elektrinė vidutiniškai pagamins apie 1000 kWh per metus.

Jeigu patiems suskaičiuoti nepavyksta – skambinkite mums ir mes Jums patarsime!

;

Kokio dydžio saulės elektrinę galiu pas save įsirengti?

Labai svarbu nustatyti koks pas jus yra elektros įvadas – vienfazis ar trifazis. Vienfazį elektros įvadą turintys klientai gali įsirengti iki 3,6 kW saulės elektrinę.
Trifazį elektros įvadą turintys klientai galės įsirengti tokios galios elektrinę, kokią įvadinę galią turi išsipirkę ESO. Tą sužinoti galima prisijungus prie savo asmeninės paskyros ESO arba paskambinus jiems telefonu +370 697 61852

Turėdami šiuos pirminius preliminarius duomenis, susisiekite su mumis.
Atvyksime į vietą ir tiksliau aptarsime saulės elektrinės dydį, įrengimo galimybes, preliminarią kainą.

;

Prijungimo sąlygų iš elektros tinklų operartoriaus ESO gavimas

Prieš pradedant saulės elektrinės įrengimo darbus būtinai reikalinga gauti prijungimo sąlygas iš elektros tinklų operartoriaus ESO. Už šią paslaugą ESO ima vienkartinį mokestį.

Ženkliai padidėjus norinčių įsirengti saulės elektrines, ESO ne visuomet išduoda prisijungimo sąlygas. Galimai būna reikalingi papildomi techniniai sprendimai. Plačiau apie tai galima pažiūrėti paspaudus šią nuorodą: Prijungimo prie tinklo sąlygų išdavimo eiga.

Prašymą galima pateikti ESO savitarnos svetainėje prisijungus prie savo paskyros. Kaip pildyti prašymą rasite šioje trumpoje video instrukcijoje: Gaminančio vartotojo prijungimo paraiškos pildymo instrukcija.

Tekstines instrukcijas galima rasti ESO svetainėje arba paspaudus šią nuorodą: Gaminančio kliento prijungimas iki 100 kW

;

Sutarties su ESO pasirašymas

Gavus prisijungimo sąlygas, reikia priimti galutinį sprendimą – vykdysite saulės elektrinės įrengimo projektą ar ne. Apsispręsti ir pasirašytio su ESO sutartį turite ne vėliau nei per 90 kalendorinių dienų nuo prijungimo sąlygų gavimo dienos.
To nepadarius, ESO išduotos sąlygos nustos galioti. Pasirašius sutartį, turite per 270 kalendorinių dienų įsirengti saulės elektrinę ir ją priduoti į ESO.
Jeigu saulės elektrinę statysite nepasirašę su ESO sutarties dėl prijungimo sąlygų, vėliau gali atsitikti taip, kad ESO neprijungs Jūsų saulės elektrinės prie elektros tinklų.

;

Saulės elektrinės įrengimas

Kuomet turėsite pasirašę gaminančio vartotojo prijungimo prie elektros tinklų sutartį, į darbus kibsime mes. Įengsime Jums saulės elektrinę pagal aptartas sąlygas – kur ir kokio dydžio statyti, kokią įrangą naudoti ir kt.
Įrengę saulės elektrinę, paruošime ir priduosime dokumentus į ESO. ESO darbuotojai, peržiūrėję ir patvirtinę dokumentaciją, perprogramuos Jūsų elektros skaitiklį nuotoliniu būdu (arba atvyks į namus ir pirmiausia pakeis senąjį Jūsų skaitiklį į naują, tinkantį saulės elektrinės apskaitai).
SVARBU: jokiu būdu negalima paleisti veikti naujai įrengtos saulės elektrinės, kol negautas patvirtinims iš ESO, kad tą jau galima padaryti. Jeigu paleisite saulės elektrinę anksčiau, nei ESO tinkamai suprogramuos Jūsų elektros skatliuką, visa pagaminta saulės elektrinės elektros energija Jums bus skaičiuojama ne kaip atiduota į tinklą, o kaip suvartota. Gavus patvirtinimą iš ESO, jungiate elektrinę ir pradedate naudotis jos privalumais.

]

APVA ir ENA parama

Kasmet valstybė skiria paramą saulės elektrinių įsirengimui. Šią paramą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) ir Lietuvos energetikos agentūra (ENA) priklausomai nuo projekto pobūdžio . Parama skirstoma atitinkamu metu, apie tai paskelbiant pranešimą, vadimamą „Kvietimas“. Kvietimų skaičius metų bėgyje keičiasi – seniau būdavo du, bet jų gali būti  ir daugiau. Stebėti „Kvietimus“ galite APVA ir ENA internetinėse svetainėse: APVA kvietimai  ir ENA kvietimai. Jeigu pavyks pateikti paraišką paramai gauti, mes pasirūpinsime visais tam, reikalingais dokumentais.

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI

Techniniai, montavimo klausimai

Saulės elektrines montuojate tik ant individualių namų, ar galite įrengti ir daugiabučių namų bendrijoms, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms?

Saulės elektrines įrengiame privatiems ir juridiniams asmenims – individualių namų savininkams, daugiabučių namų bendrijoms, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms.

Ar saulės elektrines galima įrengti renovuojant, modernizuojant esamus namus ar pastatus?

Renovuojant ar modernizuojant senos statybos namus ne tik kad galima, bet ir rekomenduojama įsirengti saulės elektrinę ir taip optimizuoti išlaidas elektros energijai.

Apie saulės elektrinės įrengimą ant daugiabučio stogo plačiau galite sužinoti paspaudę čia

Ar saulės elektrinę galima sumontuoti ant senos statybos pastato stogo?

Dažniausiai, saulės elektrinę galima montuoti ir ant senos statybos namo stogo. Tačiau, jeigu stogo konstrukcija yra nestabili, supuvę konstrukcijos elementai, tuomet rekomenduojama pirmiausia pasenusias stogo konstrukcijos dalis pakeisti naujomis ir tik tada montuoti saulės elektrinę.

Koks stogo pasvirimas tinkamiausias? Koks netinkamas?

Iš esmės netinkamo stogo pasvirimo nėra. Jeigu pastato stogo konstrukcija yra per mažai pasvirusi arba visiškai plokščia, tuomet yra galimybė montuoti papildomą pasvirimo kampą sudarantį rėmą.

Deklaruojama, kad tobuliausias stogo nuolydžio kampas yra 36 laipsniai į pietų pusę. 

Tačiau, tobulėjant saulės modulių technologijoms, net ir esant didesniam ar mažesniam nuo tobulo nuolydžiui, saulės elektrinės veikia labai efektyviai.

 

Ar tinkama mano stogo danga? Ar gali būti, kad dėl stogo dangos specifinių medžiagų, nepavyks įrengti saulės elektrinės?

Saulės elektrinę galima įrengti ant bet kokios stogo dangos. Priklausomai nuo stogo dangos, skirsis montavimo konstrukcijos elementai.

Kokių leidimų reikia, norint įsirengti saulės elektrinę?

Norint įsirengti saulės elektrinę, reikia gauti prijungimo sąlygas iš elektros tinklų operatoriaus ESO. Už šią paslaugą Eso ima vienkartinį mokestį.

Plačiau apie tai galima pažiūrėti paspaudus šią nuorodą: Prijungimo prie tinklo sąlygų išdavimo eiga.

Prašymą galima pateikti ESO savitarnos svetainėje prisijungus prie savo paskyros. Kaip pildyti prašymą rasite šioje trumpoje video instrukcijoje: Gaminančio vartotojo prijungimo paraiškos pildymo instrukcija.

Tekstines instrukcijas galima rasti ESO svetainėje arba paspaudus šią nuorodą: Gaminančio kliento prijungimas iki 100 kW

Gavus prisijungimo sąlygas, reikia priimti galutinį sprendimą – vykdysite saulės elektrinės įrengimo projektą ar ne. Apsispręsti ir pasirašytio su ESO sutartį turite ne vėliau nei per 90 kalendorinių dienų nuo prijungimo sąlygų gavimo dienos.
To nepadarius, ESO išduotos sąlygos nustos galioti. Pasirašius sutartį, turite per 270 kalendorinių dienų įsirengti saulės elektrinę ir ją priduoti į ESO.
Jeigu saulės elektrinę statysite nepasirašę su ESO sutarties dėl prijungimo sąlygų, vėliau gali atsitikti taip, kad ESO neprijungs Jūsų saulės elektrinės prie elektros tinklų.

Įrengę Jums saulės elektrinę, mes parengsime visus reiklaingus dokumentu jos pridavimui į ESO.

Kiek užtrunka saulės elektrinės įrengimas nuo sutarties pasirašymo dienos?

Nuo sutarties su mumis pasirašymo dienos, saulės elektrinę paprastai įrengiame per mėnesį laiko.

Kas yra šešėliavimas, kaip to išvengti? Jeigu nepavyksta išvengti šešėliavimo, kokie sprendimai yra siūlomi?

Situacija, kuomet ant saulės elektrinės modulio krenta šešėlis nuo kaimyninio namo stogo, kamino, šalimais augančio medžio ar kito objekto, yra vadinama „šešėliavimu”.

Dėl saulės modulių montavimo specifikos (jie yra jungiami nuosekliai), krentant šešėliui ant vieno modulio, sumažėja ne tik to vieno modulio veikimo naudingumas, tačiau ir kitų, su juo vienoje linijoje sujungtų modulių veikimo naudingumas. Nors, tobulėjant saulės modulių gaminimo technologijoms, tai bandoma eliminuoti, tačiau kol kas pilnai to padaryti be papildomų įrenginių nepavyksta.

Todėl, projektuojant saulės elektrinę, bandoma modulius su šešėliavimu atskirti į atskirą liniją. Prie kiekvieno modulio, ant kurio krenta šešėlis montuojamas papildomas įrenginys, taip vadinamas „optimizatorius”, kuris šešėliuotą modulį iš linijos „išjungia”, kad nekristų visos linijos efektyvumas.

Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad be reikalo prie kiekvieno modulio montuoti optimizatorių nepatartina, nes  bet kokie papildomi įrenginiai sistemoje patys iš savęs sukelia tam tikrus nuostolius, o be to jie nėra pigūs ir gali sugesti.

Kaip saulės elektrinė gamina elektrą ekstremaliomis oro sąlygomis – lyjant, sningant ir pan.?

Saulės elektrinės veiklai palankiausias yra vėsus ir saulėtas oras. Tiek lietus, sniegas, tiek ir per karštas oras saulės elektrinės efektyvumą mažina. Karštą saulėtą dieną saulės elektrinės efektyvumas gali sumažėti iki 20%.

Tačiau net ir apsiniaukus, nesant tiesioginių saulės spindulių saulės elektrinė geba gaminti elektroos energiją. Žiemą, jeigu saulės elektrinės moduliai neapsnigti, jie taip pat kažkiek pagamins elektros energijos.

Ar saulės elektrinės moduliai gali būti sugadinti krušos, stipraus lietaus, didelio sniego sluoksnio?

Saulės elektrinės moduliai gana atsparūs mechaniniams pažeidimams, todėl nei stiprus lietus, nei smulki kruša, nei storas sniego sluoksnis jiems įtakos neturi.

Gaminant saulės elektrinės modulius, jie yra testuojami atsparumui krušai. Testo metu yra naudojami  25 mm skersmens 7,5 gramų svorio ledo gabaliukai, kuriais atakuojama modulio paviršius 23 m/s (apie 83 km/h) greičiu. Saulės elektrinės moduliai privalo šį testą atlaikyti.

Tačiau, esant ekstremalioms oro sąlygoms ir krentant didesniems ledo gabaliukams, saulės modulių paviršius gali būti pažeistas.

Ar galėčiau pats susimontuoti saulės elektrinę iš Jūsų įsigijęs įrangą?

Turint tam reikiamų įgūdžių, saulės elektrinę galima susimontuoti ir pačiam.

Tačiau neretai galutiniame variante sutaupyti gali ir nepavykti. Reikalinga turėti atitinkamą įrangą užlipti ant stogo, saugiai dirbti ant jo, saugiai susikelti montavimo konstrukcijas, saulės modulius.

Šiems darbams atlikti mes rekomenduojame samdyti patirtį turinčius specialistus.

Kur ir kaip kaupiama privačių namų ūkių saulės elektrinės pagaminta elektros energija?

Pagamintos elektros energijos „pasaugojimas”

Įsirengus saulės elektrinę, elektros skirstymo operatorius (ESO) nemokamai įrengs dvipusės apskaitos elektros skaitiklį. Šis skaitiklis apskaitys kiek pagamintos elektros atidavėte į tinklą „pasaugojimui” ir kiek iš tinklo gavote suvartoti savo reikmėms.

Tačiau šis skaitiklis neparodys viso Jūsų saulės elektrinės pagaminto elektros energijos kiekio. Jis neapskaito tos dalies, kurią Jūs suvartojatie tiesiogiai, neatiduodami „pasaugojimui” į elektros tinklus. Todėl rodmenys tarp Jūsų elektros skaitiklio ir pas Jus sumontuoto galios keitiklio (inverterio) skirsis.

Pagal Lietuvoje numatytą tvarką, pagaminta elektros energija yra kaupiama iki 2 metų laikotarpiu  ir lyginiais metais, balandžio 1 d., sukauptas kWh kiekis yra nunulinamas, o už nepanaudotą kWh kiekį yra atsiskaitoma pagal pasirinkto nepriklausomo elektros tiekėjo sutartyje numatytas sąlygas.
Pvz., jeigu saulės elektrinę įsirengėte 2023 m., sukauptas kiekis bus nurašomas 2024 m., o paskui jau kaupsite 2 metus ir sekantis nurašymas vyks 2026 m.
Už sukauptos elektros energijos „pasaugojimą” imamas mokestis.

Pagamintos elektros energijos „pasaugojimo” paslaugos kainos

Šiuo metu privatiems namų ūkiams dar galioja taip vadinamas net-metering veiklos būdas, kuomet  pagaminta elektros energija už tam tikrą mokestį yra „pasaugoma” elektros tinkluose. Klientai turi galimybę rinktis iš 3 pagrindinių atsiskaitymo planų:

  • atsiskaitymas už atgautą energijos kiekį – kuomet už patiektos pasaugoti ir vėliau atgautos elektros energijos kiekvieną kWh mokate nustatytą fiksuotą mokestį;
  • atsiskaitymas kilovatvalandėmis kiekiu pagal procentus – kuomet atsiskaitote mokėdami ne pinigais už kiekvieną patiektą „pasaugoti” kWh, o nuo Jūsų sukaipto kiekio yra nurašomas tuo metu nustatytas kilovatvalandžių kiekis procentais, kiekvieno mėnesio gale;
  • atsiskaitymas už leistiną generuoti elektrinės galią – kuomet mokate fiksuotą mokestį už kiekvieną saulės elektrinės leistinos generuoti galios kilovatą.

Tikslius įkainius rasite šiame ESO puslapyje: Gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai

Ko reikia norint įsirengti saulės elektrinę kartu su pagamintos elektros energijos kaupikliais / baterijomis?

Norint įsirengti saulės elektrinę kartu su pagamintos elektros energijos kaupikliais / baterijomis pirmiausia reikėtų paskaičiuoti ekonominę naudą. Tai gali būti labai naudinga vietovėse, kur nėra galimybės prisijungti prie elektros tinklų, tačiau gali kainuoti per brangiai, kad įsirengti objekte, kuris turi galimybę perduoti saulės elektrinės pagamintą elektros energiją tiek į patį objektą, tiek „pasaugojimui” į elektros tinklus.

Nusprendus įsirengti kaupiklius (baterijas), atkreiptinas dėmesys, kad reikalingas specialus  galios keitiklis (taip vadinamas „inverteris”) rinkoje jie vadinami „hibridiniais”. 

Norint pasirinkti ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo sistemą, būtina atsižvelgti į reikalavimus, kiek vietos jai reikės skirti, ar patalpoje bus tinkamas vėdinimas – aušinimas, ar sistema gali veikti mūsų šalies gamtinėmis sąlygomis žiemą.

Ar Jūs įrengiate automobilių įkrovimo stoteles?

Taip, mes galime įrengti elektrinių automobilių įkrovimo stoteles.

Montavimo eiga žingsnis po žingsnio

1. Planavimas ir analizė:

– nustatomas Jūsų elektros energijos poreikis: kiek elektros energijos Jums reikia, ir kiek galima bus pagaminti saulės elektrinėje;

– vietos analizė: įvertinama, ar Jūsų aplinka yra palanki saulės elektrinės įrengimui;

– biudžeto sudarymas: atsižvelgiant į Jūsų saulės elektrinei numatytą biudžetą, apskaičiuojama, kokio dyžio saulės elektrinę bus įmanoma įrengti.

2. Leidimų gavimas:

– rašomas prašymas gauti prijungimo sąlygas iš elektros tinklų operatoriaus ESO ir jas gavus, pasirašoma sutartis su ESO.

3. Saulės elektrinės įrenginių pasirinkimas:

– pasirenkamas tinkamas / pageidaujamas saulės modulių tipas ir gamintojas;

– pasirenkamas tinkamas / pageidaujamas galios keitiklis (inverteris), kuris konvertuos saulės energiją į elektros energiją.

4. Sistemos projektavimas

– parengiamas darbinis projektas, įvertinant saulės elektrinės montavimo vietą, dydį, saulės modulių, keitiklių tvirtinimo konstrukcijų ir kitų komponentų kiekį bei tipą.

5. Saulės elektrinės įrengimas:

– sumontuojamos tvirtinimo konstrukcijos ant žemės ar stogo;

– sumontuojami saulės moduliai ant konstrukcijų pagal projektavimo specifikacijas, laikantis gamintojo nurodymų;

– sumontuojami galios keitiklis (inverteris), baterijos (jei yra) ir kiti elektros komponentai;

   – prijungiami saulės moduliai prie galios keitiklio (inverterio);

– prijungiamas galios keitiklis (inverteris) prie elektros skydelio;

– saulės elektrinė įjungiama veikti tik po to, kai ESO darbuotojai duoda tam leidimą.

 

 

APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI

Kiek galima sutaupyti / kaip greitai atsipirks saulės elektrinė?

Investicijų į saulės elektrinę atsipirkimo laikas (taip vadinamas saulės elektrinės atsiperkamumas) priklauso nuo keleto veiksnių:

  1. Įrangos kaina. Saulės modulių ir galios keitiklių kainos pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo, todėl įrengti saulės elektrinę gali būti pigiau nei kada nors anksčiau. Tačiau ir įrangos kaina gali skirtis ir priklausomai nuo pasirinkto prekinio ženklo. Pigesnė įranga atsipirks greičiau, bet galimai tarnaus trumpiau.
  2. APVA parama. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skiria paramą įsirengiant saulės elektrinę, jeigu Jūsų projektas atitinka jos keliamus reikalavimus. Plačiau apie APVA parama galite rasti paspaudę šią nuorodą.
    Jeigu pavyks gauti APVA paramą, saulės elektrinė jums atsipirks greičiau.
  3. Kokia elektros energijos rinkos kaina. Kuo elektros kaina rinkoje aukštesnė, tuo greitesnis gausis saulės elektrinės atsiperkamumas, nes Jums nereikės pirkti brangios elektros energijos. Ją pasigaminsite patys.
  4. Iš kokių lėšų statyta saulės elektrinė. Jeigu saulės elektrinę statėte iš skolintų lėšų, jos atsiperkamumas bus ilgesnis, nes Jums reikės mokėti palūkanas už skolintus pinigus.
Kokios apmokėjimo sąlygos – ar reikalingas išankstinis apmokėjimas ir jeigu taip, kokio dydžio?

Pasirašius sutartį, prašome iki 30% išankstinio apmokėjimo nuo sutartyje numatytos sumos.
Likusi suma apmokama po saulės elektrinės įrengimo. 

Kokios paramos galima tikėtis iš valstybės remiamų projektų?

Dalį saulės elektrinės įrengimo išlaidų galima kompensuoti pasinaudojant fiziniams ir juridiniams subjektams skiriama parama. Šią paramą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

APVA internetinėje svetainėje paskelbiami „kvietimai” teikti paraiškas kompensacijai gauti.  Skirtingi „kvietimai” gali būti skirti tiek fiziniams, tiek juridiniams subjektams. „Kvietimuose” būna aprašytos sąlygos, kurias reikia atitikti, norint gauti paramą.

Paraišką paramai gauti galite užpildyti paspaudę šią nuorodą į APVA internetinį puslapį.

Ar galima gauti paskolą saulės elektrinės įrengimui? Gal yra kažkokių kitokių finansavimo šaltinių?

Lietuvos bankai labai palankiomis sąlygomis siūlo kreditus Jūsų namų energetiniam efektyvumui gerinti.
Paskolą galima gauti įsigyjant ar įsirengiant:

  • saulės elektrinę;
  • šilumos siurblį;
  • vėjo jėgainę;
  • pagamintos elektros energijos kaupiklį (bateriją);
  • elektromobilių įkrovimo įrangą.

Jums reikia kreiptis į savo ar kitą Jums patinkantį banką arba apsilankyti jų internetinėje svetainėje, kur rasite daugiau informacijos apie Jūsų projekto finansavimo galimybes.

EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI

Ar įmanoma realiu laiku stebėti kiek saulės elektrinė pagamina elektros energijos?

Taip, galima realiu laiku stebėti kaip vyksta saulės elektrinės veikla, kiek gaminama einamuoju metu elektros energijos, kokie sutrikimai saulės elektrinės veikloje nutikę.

Tam reikia, priklausomai nuo įrengto galios keitiklio (inverterio) gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.

Ar saulės elektrinę galima valdyti nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną ar išmaniojo namo sistemą?

Taip,saulės elektrinę galima valdyti kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu.

Tam reikia, priklausomai nuo įrengto galios keitiklio (inverterio) gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.

Ar reikia saulės kolektorius plauti, valyti nuo sniego? Ar nesugadinsi paviršiaus plaudamas, valydamas nuo sniego?

Žiemos metu saulės aktyvumas Lietuvos teritorijoje yra žemas, todėl net ir nuvalyta saulės elektrinė daug elektros energijos nesugeneruos.

Jeigu sniego sluoksnis ant saulės elektrinės modulių plonas, pašvietus saulei, moduliai ima kaisti ir sniegas nutirpsta pats. Esant storesniam sniego sluoksniui, jeigu moduliai yra berėmiai ir sumontuoti statesniu kampu, sniegas paprastai nuslenka pats.

Paprastai valyti sniegą nuo moduliu nerekomenduojame, nebent manote, kad labai storo sniego sluoksnio gali neatlaikyti stogo konstrukcija.

Jeigu yra sumontuoti naujesnės kartos saulės elektrinės moduliai – jie yra berėmiai ir padengti specialia danga, kad mažiau kibtų dulkės. Todėl dažniausiai vasarą užtenka lietaus, kad nuplauti dulkes ar kitus nešvarumus nuo modulių paviršiaus.

Plovimas rekomenduojamas tik jeigu gyvenate netoli didesnių dulkių šaltinių – tokių kaip žvyrkeliai, dideli laukai, nuo kurių eina žiedadulkės ir pan.

 

Kokios periodinės – nuolatinės priežiūros reikia įrengtai saulės elektrinei?

Rekomenduojama kasmetinė saulės elektrinės patikra, kurios metu būtų patikrinamas įvertinamas bendras saulės elektrinės stovis, nustatoma ar nėra mechaninių pažeidimų, atsilaisviniusių konstrukcijos elementų. Taip pat būt patikrinamos elektos instaliacijos jungtys, parametrų nustatyma, klaidų sąrašas.

Kokia numatoma saulės elektrinės eksploatavimo trukmė, kaip mažėja saulės panelių naudingumas, kokios suteikiamos garantijos?

Saulės elektrinės modulių gamintojai deklaruoja, kad po 25 metų moduliai išlaikys 85-90% savo efektyvumo.

Priklausomai nuo prekinio ženklo, saulės elektrinės moduliams gamintojas suteikia iki 25 metų garantiją.

Galios keitikliui (inverteriui) priklausomai nuo prekinio ženklo gamintojas suteikia iki 10 metų garantiją.

Savo darbams suteikiame 24 mėnesių garantiją.

Ar saulės elektrinės prisideda prie gamtos išsaugojimo?

Saulės elektrinės prisideda prie gamtos išsaugojimo įvairiais būdais:

1. Mažesnis išmetamųjų teršalų kiekis: Saulės elektrinės gamina elektros energiją be anglies dvideginio ar kitų teršalų išskyrimo. Tai mažina priklausomybę nuo įvairių iškastinio kuro rūšių, tokių kaip anglis, nafta ar dujos, kurios dažnai yra susijusios su dideliais išmetamųjų teršalų kiekiais ir klimato kaita.

2. Mažiau žalingų įtakų aplinkai: Saulės elektrinės nesukelia žalingų įtakų aplinkai, įvykus nelaimingiems atsitikimams ir avarijoms, kaip pavyzdžiui naftos išsiliejimai ar dujų sprogimai, kurie gali turėti žalingų poveikių gamtos ekosistemoms ir žmonių sveikatai.

3. Aplinkos apsauga: Saulės elektrinės dažnai yra palaikomos aplinkos apsaugos organizacijų ir valdžios institucijų dėl jų mažesnio poveikio gamtai. Jų veikla gali būti reguliuojama siekiant apsaugoti gyvūniją, augaliją ir jų natūralius buveinių plotus.

4. Pagalba sumažinant klimato kaitą: Elektra, kurią gamina saulės elektrinės, gali pakeisti iškastinio kuro naudojimą energijos gamybai, taip prisidedant prie mažesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo ir klimato kaitos.

5. Gamtos resursų taupymas: Saulės elektrinės naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius – saulės spinduliuotę. Tai reiškia, kad jos nepriklauso nuo iškastinio kuro išteklių, kurie gali baigtis arba kurių gavyba gali turėti neigiamų poveikių gamtos teritorijoms.

Taigi, saulės elektrinės yra svarbus įrankis siekiant mažinti žalą gamtai ir prisidedant prie jos ilgalaikio išsaugojimo.

TECHNINIAI, MONTAVIMO KLAUSIMAI

TECHNINIAI, MONTAVIMO KLAUSIMAI

Saulės elektrines montuojate tik ant individualių namų, ar galite įrengti ir daugiabučių namų bendrijoms, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms?

Saulės elektrines įrengiame privatiems ir juridiniams asmenims – individualių namų savininkams, daugiabučių namų bendrijoms, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms.

Ar saulės elektrines galima įrengti renovuojant, modernizuojant esamus namus ar pastatus?

Renovuojant ar modernizuojant senos statybos namus ne tik kad galima, bet ir rekomenduojama įsirengti saulės elektrinę ir taip optimizuoti išlaidas elektros energijai.

Apie saulės elektrinės įrengimą ant daugiabučio stogo plačiau galite sužinoti paspaudę čia

Ar saulės elektrinę galima sumontuoti ant senos statybos pastato stogo?

Dažniausiai, saulės elektrinę galima montuoti ir ant senos statybos namo stogo. Tačiau, jeigu stogo konstrukcija yra nestabili, supuvę konstrukcijos elementai, tuomet rekomenduojama pirmiausia pasenusias stogo konstrukcijos dalis pakeisti naujomis ir tik tada montuoti saulės elektrinę.

Koks stogo pasvirimas tinkamiausias? Koks netinkamas?

Iš esmės netinkamo stogo pasvirimo nėra. Jeigu pastato stogo konstrukcija yra per mažai pasvirusi arba visiškai plokščia, tuomet yra galimybė montuoti papildomą pasvirimo kampą sudarantį rėmą.

Deklaruojama, kad tobuliausias stogo nuolydžio kampas yra 36 laipsniai į pietų pusę. 

Tačiau, tobulėjant saulės modulių technologijoms, net ir esant didesniam ar mažesniam nuo tobulo nuolydžiui, saulės elektrinės veikia labai efektyviai.

 

Ar tinkama mano stogo danga? Ar gali būti, kad dėl stogo dangos specifinių medžiagų, nepavyks įrengti saulės elektrinės?

Saulės elektrinę galima įrengti ant bet kokios stogo dangos. Priklausomai nuo stogo dangos, skirsis montavimo konstrukcijos elementai.

Kokių leidimų reikia, norint įsirengti saulės elektrinę?

Norint įsirengti saulės elektrinę, reikia gauti prijungimo sąlygas iš elektros tinklų operatoriaus ESO. Už šią paslaugą Eso ima vienkartinį mokestį.

Plačiau apie tai galima pažiūrėti paspaudus šią nuorodą: Prijungimo prie tinklo sąlygų išdavimo eiga.

Prašymą galima pateikti ESO savitarnos svetainėje prisijungus prie savo paskyros. Kaip pildyti prašymą rasite šioje trumpoje video instrukcijoje: Gaminančio vartotojo prijungimo paraiškos pildymo instrukcija.

Tekstines instrukcijas galima rasti ESO svetainėje arba paspaudus šią nuorodą: Gaminančio kliento prijungimas iki 100 kW

Gavus prisijungimo sąlygas, reikia priimti galutinį sprendimą – vykdysite saulės elektrinės įrengimo projektą ar ne. Apsispręsti ir pasirašytio su ESO sutartį turite ne vėliau nei per 90 kalendorinių dienų nuo prijungimo sąlygų gavimo dienos.
To nepadarius, ESO išduotos sąlygos nustos galioti. Pasirašius sutartį, turite per 270 kalendorinių dienų įsirengti saulės elektrinę ir ją priduoti į ESO.
Jeigu saulės elektrinę statysite nepasirašę su ESO sutarties dėl prijungimo sąlygų, vėliau gali atsitikti taip, kad ESO neprijungs Jūsų saulės elektrinės prie elektros tinklų.

Įrengę Jums saulės elektrinę, mes parengsime visus reiklaingus dokumentu jos pridavimui į ESO.

Kiek užtrunka saulės elektrinės įrengimas nuo sutarties pasirašymo dienos?

Nuo sutarties su mimis pasirašymo dienos, saulės elektrinę paprastai įrengiame per mėnesį laiko.

Kas yra šešėliavimas, kaip to išvengti? Jeigu nepavyksta išvengti šešėliavimo, kokie sprendimai yra siūlomi?

Situacija, kuomet ant saulės elektrinės modulio krenta šešėlis nuo kaimyninio namo stogo, kamino, šalimais augančio medžio ar kito objekto, yra vadinama „šešėliavimu”.

Dėl saulės modulių montavimo specifikos (jie yra jungiami nuosekliai), krentant šešėliui ant vieno modulio, sumažėja ne tik to vieno modulio veikimo naudingumas, tačiau ir kitų, su juo vienoje linijoje sujungtų modulių veikimo naudingumas. Nors, tobulėjant saulės modulių gaminimo technologijoms, tai bandoma eliminuoti, tačiau kol kas pilnai to padaryti be papildomų įrenginių nepavyksta.

Todėl, projektuojant saulės elektrinę, bandoma modulius su šešėliavimu atskirti į atskirą liniją. Prie kiekvieno modulio, ant kurio krenta šešėlis montuojamas papildomas įrenginys, taip vadinamas „optimizatorius”, kuris šešėliuotą modulį iš linijos „išjungia”, kad nekristų visos linijos efektyvumas.

Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad be reikalo prie kiekvieno modulio montuoti optimizatorių nepatartina, nes  bet kokie papildomi įrenginiai sistemoje patys iš savęs sukelia tam tikrus nuostolius, o be to jie nėra pigūs ir gali sugesti.

Kaip saulės elektrinė gamina elektrą ekstremaliomis oro sąlygomis – lyjant, sningant ir pan.?

Saulės elektrinės veiklai palankiausias yra vėsus ir saulėtas oras. Tiek lietus, sniegas, tiek ir per karštas oras saulės elektrinės efektyvumą mažina. Karštą saulėtą dieną saulės elektrinės efektyvumas gali sumažėti iki 20%.

Tačiau net ir apsiniaukus, nesant tiesioginių saulės spindulių saulės elektrinė geba gaminti elektroos energiją. Žiemą, jeigu saulės elektrinės moduliai neapsnigti, jie taip pat kažkiek pagamins elektros energijos.

Ar saulės elektrinės moduliai gali būti sugadinti krušos, stipraus lietaus, didelio sniego sluoksnio?

Saulės elektrinės moduliai gana atsparūs mechaniniams pažeidimams, todėl nei stiprus lietus, nei smulki kruša, nei storas sniego sluoksnis jiems įtakos neturi.

Gaminant saulės elektrinės modulius, jie yra testuojami atsparumui krušai. Testo metu yra naudojami  25 mm skersmens 7,5 gramų svorio ledo gabaliukai, kuriais atakuojama modulio paviršius 23 m/s (apie 83 km/h) greičiu. Saulės elektrinės moduliai privalo šį testą atlaikyti.

Tačiau, esant ekstremalioms oro sąlygoms ir krentant didesniems ledo gabaliukams, saulės modulių paviršius gali būti pažeistas.

Ar galėčiau pats susimontuoti saulės elektrinę iš Jūsų įsigijęs įrangą?

Turint tam reikiamų įgūdžių, saulės elektrinę galima susimontuoti ir pačiam.

Tačiau neretai galutiniame variante sutaupyti gali ir nepavykti. Reikalinga turėti atitinkamą įrangą užlipti ant stogo, saugiai dirbti ant jo, saugiai susikelti montavimo konstrukcijas, saulės modulius.

Šiems darbams atlikti mes rekomenduojame samdyti patirtį turinčius specialistus.

Kur ir kaip kaupiama privačių namų ūkių saulės elektrinės pagaminta elektros energija?

Pagamintos elektros energijos „pasaugojimas”

Įsirengus saulės elektrinę, elektros skirstymo operatorius (ESO) nemokamai įrengs dvipusės apskaitos elektros skaitiklį. Šis skaitiklis apskaitys kiek pagamintos elektros atidavėte į tinklą „pasaugojimui” ir kiek iš tinklo gavote suvartoti savo reikmėms.

Tačiau šis skaitiklis neparodys viso Jūsų saulės elektrinės pagaminto elektros energijos kiekio. Jis neapskaito tos dalies, kurią Jūs suvartojatie tiesiogiai, neatiduodami „pasaugojimui” į elektros tinklus. Todėl rodmenys tarp Jūsų elektros skaitiklio ir pas Jus sumontuoto galios keitiklio (inverterio) skirsis.

Pagal Lietuvoje numatytą tvarką, pagaminta elektros energija yra kaupiama iki 2 metų laikotarpiu  ir lyginiais metais, balandžio 1 d., sukauptas kWh kiekis yra nunulinamas, o už nepanaudotą kWh kiekį yra atsiskaitoma pagal pasirinkto nepriklausomo elektros tiekėjo sutartyje numatytas sąlygas.
Pvz., jeigu saulės elektrinę įsirengėte 2023 m., sukauptas kiekis bus nurašomas 2024 m., o paskui jau kaupsite 2 metus ir sekantis nurašymas vyks 2026 m.
Už sukauptos elektros energijos „pasaugojimą” imamas mokestis.

Pagamintos elektros energijos „pasaugojimo” paslaugos kainos

Šiuo metu privatiems namų ūkiams dar galioja taip vadinamas net-metering veiklos būdas, kuomet  pagaminta elektros energija už tam tikrą mokestį yra „pasaugoma” elektros tinkluose. Klientai turi galimybę rinktis iš 3 pagrindinių atsiskaitymo planų:

  • atsiskaitymas už atgautą energijos kiekį – kuomet už patiektos pasaugoti ir vėliau atgautos elektros energijos kiekvieną kWh mokate nustatytą fiksuotą mokestį;
  • atsiskaitymas kilovatvalandėmis kiekiu pagal procentus – kuomet atsiskaitote mokėdami ne pinigais už kiekvieną patiektą „pasaugoti” kWh, o nuo Jūsų sukaipto kiekio yra nurašomas tuo metu nustatytas kilovatvalandžių kiekis procentais, kiekvieno mėnesio gale;
  • atsiskaitymas už leistiną generuoti elektrinės galią – kuomet mokate fiksuotą mokestį už kiekvieną saulės elektrinės leistinos generuoti galios kilovatą.

Tikslius įkainius rasite šiame ESO puslapyje: Gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai

Ko reikia norint įsirengti saulės elektrinę kartu su pagamintos elektros energijos kaupikliais / baterijomis?

Norint įsirengti saulės elektrinę kartu su pagamintos elektros energijos kaupikliais / baterijomis pirmiausia reikėtų paskaičiuoti ekonominę naudą. Tai gali būti labai naudinga vietovėse, kur nėra galimybės prisijungti prie elektros tinklų, tačiau gali kainuoti per brangiai, kad įsirengti objekte, kuris turi galimybę perduoti saulės elektrinės pagamintą elektros energiją tiek į patį objektą, tiek „pasaugojimui” į elektros tinklus.

Nusprendus įsirengti kaupiklius (baterijas), atkreiptinas dėmesys, kad reikalingas specialus  galios keitiklis (taip vadinamas „inverteris”) rinkoje jie vadinami „hibridiniais”. 

Norint pasirinkti ir namuose įsirengti elektros energijos kaupimo sistemą, būtina atsižvelgti į reikalavimus, kiek vietos jai reikės skirti, ar patalpoje bus tinkamas vėdinimas – aušinimas, ar sistema gali veikti mūsų šalies gamtinėmis sąlygomis žiemą.

Ar Jūs įrengiate automobilių įkrovimo stoteles?

Taip, mes galime įrengti elektrinių automobilių įkrovimo stoteles.

Montavimo eiga žingsnis po žingsnio

1. Planavimas ir analizė:

– nustatomas Jūsų elektros energijos poreikis: kiek elektros energijos Jums reikia, ir kiek galima bus pagaminti saulės elektrinėje;

– vietos analizė: įvertinama, ar Jūsų aplinka yra palanki saulės elektrinės įrengimui;

– biudžeto sudarymas: atsižvelgiant į Jūsų saulės elektrinei numatytą biudžetą, apskaičiuojama, kokio dyžio saulės elektrinę bus įmanoma įrengti.

2. Leidimų gavimas:

– rašomas prašymas gauti prijungimo sąlygas iš elektros tinklų operatoriaus ESO ir jas gavus, pasirašoma sutartis su ESO.

3. Saulės elektrinės įrenginių pasirinkimas:

– pasirenkamas tinkamas / pageidaujamas saulės modulių tipas ir gamintojas;

– pasirenkamas tinkamas / pageidaujamas galios keitiklis (inverteris), kuris konvertuos saulės energiją į elektros energiją.

4. Sistemos projektavimas

– parengiamas darbinis projektas, įvertinant saulės elektrinės montavimo vietą, dydį, saulės modulių, keitiklių tvirtinimo konstrukcijų ir kitų komponentų kiekį bei tipą.

5. Saulės elektrinės įrengimas:

– sumontuojamos tvirtinimo konstrukcijos ant žemės ar stogo;

– sumontuojami saulės moduliai ant konstrukcijų pagal projektavimo specifikacijas, laikantis gamintojo nurodymų;

– sumontuojami galios keitiklis (inverteris), baterijos (jei yra) ir kiti elektros komponentai;

   – prijungiami saulės moduliai prie galios keitiklio (inverterio);

– prijungiamas galios keitiklis (inverteris) prie elektros skydelio;

– saulės elektrinė įjungiama veikti tik po to, kai ESO darbuotojai duoda tam leidimą.

 

 

APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI

APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI

Kiek galima sutaupyti / kaip greitai atsipirks saulės elektrinė?

Investicijų į saulės elektrinę atsipirkimo laikas (taip vadinamas saulės elektrinės atsiperkamumas) priklauso nuo keleto veiksnių:

  1. Įrangos kaina. Saulės modulių ir galios keitiklių kainos pastaraisiais metais smarkiai sumažėjo, todėl įrengti saulės elektrinę gali būti pigiau nei kada nors anksčiau. Tačiau ir įrangos kaina gali skirtis ir priklausomai nuo pasirinkto prekinio ženklo. Pigesnė įranga atsipirks greičiau, bet galimai tarnaus trumpiau.
  2. APVA parama. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) skiria paramą įsirengiant saulės elektrinę, jeigu Jūsų projektas atitinka jos keliamus reikalavimus. Plačiau apie APVA parama galite rasti paspaudę šią nuorodą.
    Jeigu pavyks gauti APVA paramą, saulės elektrinė jums atsipirks greičiau.
  3. Kokia elektros energijos rinkos kaina. Kuo elektros kaina rinkoje aukštesnė, tuo greitesnis gausis saulės elektrinės atsiperkamumas, nes Jums nereikės pirkti brangios elektros energijos. Ją pasigaminsite patys.
  4. Iš kokių lėšų statyta saulės elektrinė. Jeigu saulės elektrinę statėte iš skolintų lėšų, jos atsiperkamumas bus ilgesnis, nes Jums reikės mokėti palūkanas už skolintus pinigus.
Kokios apmokėjimo sąlygos – ar reikalingas išankstinis apmokėjimas ir jeigu taip, kokio dydžio?

Pasirašius sutartį, prašome iki 30% išankstinio apmokėjimo nuo sutartyje numatytos sumos.
Likusi suma apmokama po saulės elektrinės įrengimo. 

Kokios paramos galima tikėtis iš valstybės remiamų projektų?

Dalį saulės elektrinės įrengimo išlaidų galima kompensuoti pasinaudojant fiziniams ir juridiniams subjektams skiriama parama. Šią paramą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

APVA internetinėje svetainėje paskelbiami „kvietimai” teikti paraiškas kompensacijai gauti.  Skirtingi „kvietimai” gali būti skirti tiek fiziniams, tiek juridiniams subjektams. „Kvietimuose” būna aprašytos sąlygos, kurias reikia atitikti, norint gauti paramą.

Paraišką paramai gauti galite užpildyti paspaudę šią nuorodą į APVA internetinį puslapį.

Ar galima gauti paskolą saulės elektrinės įrengimui? Gal yra kažkokių kitokių finansavimo šaltinių?

Lietuvos bankai labai palankiomis sąlygomis siūlo kreditus Jūsų namų energetiniam efektyvumui gerinti.
Paskolą galima gauti įsigyjant ar įsirengiant:

  • saulės elektrinę;
  • šilumos siurblį;
  • vėjo jėgainę;
  • pagamintos elektros energijos kaupiklį (bateriją);
  • elektromobilių įkrovimo įrangą.

Jums reikia kreiptis į savo ar kitą Jums patinkantį banką arba apsilankyti jų internetinėje svetainėje, kur rasite daugiau informacijos apie Jūsų projekto finansavimo galimybes.

EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI

EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI

Ar įmanoma realiu laiku stebėti kiek saulės elektrinė pagamina elektros energijos?

Taip, galima realiu laiku stebėti kaip vyksta saulės elektrinės veikla, kiek gaminama einamuoju metu elektros energijos, kokie sutrikimai saulės elektrinės veikloje nutikę.

Tam reikia, priklausomai nuo įrengto galios keitiklio (inverterio) gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.

Ar saulės elektrinę galima valdyti nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną ar išmaniojo namo sistemą?

Taip,saulės elektrinę galima valdyti kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu.

Tam reikia, priklausomai nuo įrengto galios keitiklio (inverterio) gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.

Ar reikia saulės kolektorius plauti, valyti nuo sniego? Ar nesugadinsi paviršiaus plaudamas, valydamas nuo sniego?

Žiemos metu saulės aktyvumas Lietuvos teritorijoje yra žemas, todėl net ir nuvalyta saulės elektrinė daug elektros energijos nesugeneruos.

Jeigu sniego sluoksnis ant saulės elektrinės modulių plonas, pašvietus saulei, moduliai ima kaisti ir sniegas nutirpsta pats. Esant storesniam sniego sluoksniui, jeigu moduliai yra berėmiai ir sumontuoti statesniu kampu, sniegas paprastai nuslenka pats.

Paprastai valyti sniegą nuo moduliu nerekomenduojame, nebent manote, kad labai storo sniego sluoksnio gali neatlaikyti stogo konstrukcija.

Jeigu yra sumontuoti naujesnės kartos saulės elektrinės moduliai – jie yra berėmiai ir padengti specialia danga, kad mažiau kibtų dulkės. Todėl dažniausiai vasarą užtenka lietaus, kad nuplauti dulkes ar kitus nešvarumus nuo modulių paviršiaus.

Plovimas rekomenduojamas tik jeigu gyvenate netoli didesnių dulkių šaltinių – tokių kaip žvyrkeliai, dideli laukai, nuo kurių eina žiedadulkės ir pan.

 

Kokios periodinės – nuolatinės priežiūros reikia įrengtai saulės elektrinei?

Rekomenduojama kasmetinė saulės elektrinės patikra, kurios metu būtų patikrinamas įvertinamas bendras saulės elektrinės stovis, nustatoma ar nėra mechaninių pažeidimų, atsilaisviniusių konstrukcijos elementų. Taip pat būt patikrinamos elektos instaliacijos jungtys, parametrų nustatyma, klaidų sąrašas.

Kokia numatoma saulės elektrinės eksploatavimo trukmė, kaip mažėja saulės panelių naudingumas, kokios suteikiamos garantijos?

Saulės elektrinės modulių gamintojai deklaruoja, kad po 25 metų moduliai išlaikys 85-90% savo efektyvumo.

Priklausomai nuo prekinio ženklo, saulės elektrinės moduliams gamintojas suteikia iki 25 metų garantiją.

Galios keitikliui (inverteriui) priklausomai nuo prekinio ženklo gamintojas suteikia iki 10 metų garantiją.

Savo darbams suteikiame 24 mėnesių garantiją.

Ar saulės elektrinės prisideda prie gamtos išsaugojimo?

Saulės elektrinės prisideda prie gamtos išsaugojimo įvairiais būdais:

1. Mažesnis išmetamųjų teršalų kiekis: Saulės elektrinės gamina elektros energiją be anglies dvideginio ar kitų teršalų išskyrimo. Tai mažina priklausomybę nuo įvairių iškastinio kuro rūšių, tokių kaip anglis, nafta ar dujos, kurios dažnai yra susijusios su dideliais išmetamųjų teršalų kiekiais ir klimato kaita.

2. Mažiau žalingų įtakų aplinkai: Saulės elektrinės nesukelia žalingų įtakų aplinkai, įvykus nelaimingiems atsitikimams ir avarijoms, kaip pavyzdžiui naftos išsiliejimai ar dujų sprogimai, kurie gali turėti žalingų poveikių gamtos ekosistemoms ir žmonių sveikatai.

3. Aplinkos apsauga: Saulės elektrinės dažnai yra palaikomos aplinkos apsaugos organizacijų ir valdžios institucijų dėl jų mažesnio poveikio gamtai. Jų veikla gali būti reguliuojama siekiant apsaugoti gyvūniją, augaliją ir jų natūralius buveinių plotus.

4. Pagalba sumažinant klimato kaitą: Elektra, kurią gamina saulės elektrinės, gali pakeisti iškastinio kuro naudojimą energijos gamybai, taip prisidedant prie mažesnio šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo ir klimato kaitos.

5. Gamtos resursų taupymas: Saulės elektrinės naudoja atsinaujinančius energijos šaltinius – saulės spinduliuotę. Tai reiškia, kad jos nepriklauso nuo iškastinio kuro išteklių, kurie gali baigtis arba kurių gavyba gali turėti neigiamų poveikių gamtos teritorijoms.

Taigi, saulės elektrinės yra svarbus įrankis siekiant mažinti žalą gamtai ir prisidedant prie jos ilgalaikio išsaugojimo.

 NAUDINGA  KARTU SU SAULĖS ELEKTRINE

ŠILUMOS SIURBLIAI ORAS - ORAS

ŠILUMOS SIURBLIAI ORAS - VANDUO

ORO KONDICIONIERIAI