Šilumos siurblių bei oro kondicionierių įrengimas ir priežiūra
Gyvenkite sumaniau, patogiau ir taupiau
Investavę į šilumos siurblį, pamirškite rūpesčius dėl kieto kuro pirkimo, sandėliavimo, deginimo. Suderinkite su saulės elektrine ir sutaupykite dar daugiau. Padėsime kiekviename žingsnyje.
Atvyksime pas Jus į namus nemokamai konsultacijai.
Pasiūlysime įrangą pagal Jūsų poreikius ir galimybes.
ŠILUMOS SIURBLIO VEIKIMO PRINCIPAS
PADĖSIME IŠSIRINKTI TINKAMIAUSIĄ
SUMONTUOSIME
PRIŽIŪRĖSIME
ŠILUMOS SIURBLIAI ORAS – ORAS
Šilumos siurblį „oras – oras“ dažnas klientas įsivaizduoja tik kaip šildymo įrenginį. Tačiau, dažniausiai šiuolaikiniai šio tipo įrenginiai orą tiek šildo, tiek vėsina. Informaciją apie šilumos siurblio „oras – oras“ vėsinimo funkciją rasite žemiau, skyrelyje „Oro kondicionieriai“. Šiluma, paimta iš lauko oro, išpučiama į patalpų vidų taip pat per orą.
Šilumos siurblio patalpų šildymo veikimo principas gana paprastas. Įrenginio sistema yra užpildyta freonu, kurį specialistai gali pavadinti „šilumnešiu“ arba „šaltnešiu“, priklausomai nuo to ar įrenginys patalpas šildo, ar vėsina. Jo temperatūra yra žemesnė, nei aplinkos. Garintuvas freoną paverčia garais (žiūrėkite šilumos siurblio veikimo principo schemą aukščiau). Garai, būdami žemesnės temperatūros, šilumą paima iš aplinkos. Tada jie keliauja į kompresorių, kuriame yra suspaudžiami. Suspaustų garų temperatūra labai padidėja ir ši šiluma yra atiduodama į šildomas patalpas. Atidavę šilumą, garai papuola į kondensatorių, kuriame virsta skysčiu ir toliau keliauja į išsiplėtimo vožtuvą. Čia jo slėgis sumažėja. Toliau ciklas kartojasi – skystis vėl patenka į garintuvą, virsta dujomis, ima šilumą iš aplinkos ir t.t.
Šilumos siurbliai „oras-oras“ tinkamiausi statyti norint apšiltinti vieną – dvi patalpas. Šildant vieną patalpą, paprastai montuojama taip vadinama „split-sistema“ – įrengiamas vienas išorinis įrenginys ir vienas vidinis. Norint šildyti dvi ar tris patalpas, galima naudoti „multi – split“ sistemą. Tada statomas vienas galingesnis išorinis įrenginys, su galimybe prie jo prijungti du ar tris vidinius šildymo blokus.
Renkantis šilumos siurblį svarbu atsižvelgti į keletą aplinkybių: nuo to, kokio dydžio patalpas norėsite šildyti, priklausys reikalingas įrenginio galingumas; koks įrenginio efektyvumo koeficientas (COP, angl. Coefficient of Perfomance arba nuo 2014 m. įvestas naujas tikslesnis SCOP koeficinetas); kokį triukšmo lygį skleis įrenginiai; kokioje žemiausioje lauko temperatūroje planuojate įrenginį naudoti; ar įrengianti įmonė suteiks garantinį ir pogarantinį aptarnavimą ir remontą.
Reikalingą įrenginio galingumą apytiksliai galite paskaičiuoti taip: Jeigu patalpos sandarios, skaičiuokite, kad 100 kv.m reikės apie 4kW galingumo įrenginio (40 W/kv.m), prastesnės šiluminės varžos patalpoms skaičiuokite, kad reikės apie 6 kW galingumo įrenginio (60 W/kv.m).
COP/SCOP koeficientas tuo geresnis, kuo aukštesnis. Pvz., jeigu šilumos siurblio COP yra 5, tai jis, sunaudojęs 1 kW elektros energijos, į šildomas patalpas atiduos 5 kW šilumos. Tuo tarpu paprastas elektrinis šildytuvas, sunaudodamas 1 kW elektros energijos, į patalpą atiduoda tik 1 kW šilumos.
ŠILUMOS SIURBLIAI ORAS – VANDUO
Šilumos siurbliai „oras – vanduo“ šilumą paima iš lauko oro, tačiau, skirtingai nei „oras – oras“, į šildomas patalpas ją atiduoda ne per orą, o per viduje sumontuotus šildymo įrenginius – radiatorius ar šildomas grindis. Šis šildymo būdas ypatingai tinka šildomoms grindims. Į jas paduodama „šilumnešio“ temperatūra paprastai yra žemesnė, nei paduodamo į radiatorius, todėl šilumos siurblys veikia efektyviau, sunaudodamas mažiau elektros energijos.
Šis šildymo būdas gali būti naudojamas ir kaip vienintelis šilumos šaltinis, tačiau jį taip pat lengva suderinti su patalpose jau įrengtu kitu šildymo prietaisu – kieto, skysto kuro katilu, dujine ar kita šildymo sistema.
„Oras vanduo“ šildymo sistemą sudaro du blokai – išorinis ir vidinis. Veikimo principas iš esmės toks pats, kaip ir „oras – oras“ šilumos siurblio. Freonas ima garuoti net ir esant minusinei lauko temperatūrai, iš jos pasiima šilumą, kompresoriuje yra suspaudžiamas, ko pasekoje pakyla jo temperatūra. Pakeltą temperatūrą, per vidinį bloką, atiduoda į patalpų vandeninę šildymo sistemą, o atšalęs ir pavirtęs į skystį freonas vėl keliauja į lauko bloką.
Šilumos siurblio „oras – vanduo“ efektyvumas taip pat žymimas COP koeficientu. Atsižvelgiant į termodinamikos dėsnius, efektyviausiai šilumos siurblys veiks, jeigu tarp lauko temperatūros ir pageidaujamos vidaus šildymo įrenginiuose esančio vandens temperatūros skirtumas bus kuo mažesnis. Pvz., jeigu lauko temperatūra yra +7°C C, o šildomo vandens temperatūra +35°C (tokia temperatūra paprastai paduodama į šildomas grindis), tad galime tikėtis COP apie 5,0. Tačiau jeigu viduje naudosime radiatorius ir į juos norėsime paduoti apie +55°C vandenį, tada COP tikėtina bus tik apie 3,5. Krentant lauko temperatūrai, atitinkamai mažės ir įrenginio COP.
Šilumos siurblio „oras – vanduo“ privalumai:
- „Oras – vanduo“ šilumos siurbliai gali būti labai efektyvūs, ypač vidutinio klimato sąlygomis. Jie gali tiekti kelis šilumos vienetus kiekvienam sunaudotos elektros energijos vienetui, todėl sąskaitos už energiją yra mažesnės, palyginti su tradicinėmis šildymo sistemomis.
- Kadangi šilumos siurbliai išgauna šilumą iš aplinkos oro, jie naudoja atsinaujinančią energiją, mažina priklausomybę nuo iškastinio kuro ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisiją.
- Šios sistemos gali būti naudojamos tiek patalpų šildymui, tiek buitiniam karšto vandens ruošimui, suteikiant visapusišką šildymo sprendimą gyvenamiesiems ir komerciniams pastatams.
- Mažos eksploatacijos sąnaudos.
- Paprastai šilumos siurbliams reikia mažiau priežiūros, palyginti su degimo sistemomis, nes nevyksta kuro kaupimas ar degimo procesai.
Šilumos siurblio „oras – vanduo“ trūkumai:
- „Oras – vanduo“ šilumos siurblio efektyvumas priklauso nuo lauko temperatūros. Dėl to jų efektyvumas gali sumažėti esant šaltesniam klimatui, ypač esant ekstremalioms žiemos sąlygoms.
- Pradinės šilumos siurblio „oras-vanduo“ įsigijimo ir įrengimo išlaidos gali būti didesnės, palyginti su tradicinėmis šildymo sistemomis. Tačiau šias išlaidas gali kompensuoti ilgalaikis energijos taupymas ir galima valstybės parama, kompensuojant dalį atsinaujinančių energijos sistemų įrengimo kaštų.
- Kai kurie „oras-vanduo“ šilumos siurbliai gali skleisti triukšmą veikimo metu, ypač lauko įrenginiai. Tačiau naujesni modeliai sukurti taip, kad būtų tylesni, o tinkamai sumontavus galima sumažinti triukšmo lygį.
- Šioms sistemoms paprastai reikalingi lauko įrenginiai, kurie gali užimti vietą kieme arba ant stogo. Be to, vidaus blokams ir susijusiems vamzdynams gali prireikti vietos pastate.
ORO KONDICIONIERIAI
Nors rinkoje dar galima rasti įrenginių, skirtų tik vėsinti orą, dažniausiai visi šiuolaikiniai „oras – oras“ šilumos siurbliai gali tiek šildyti, tiek vėsinti patalpas. Įrenginio veikimo principas aprašytas aukščiau esančiame skyriuje „Šilumos siurbliai oras – oras“. Netgi, jeigu prietaisas ir neturi funšildymo funkcijos ir yra tik paprastas oro kondicionierius, jo veikimas skiriasi tik tuo, kad šilta ora paima iš vidaus patalpų ir jį pašalina į lauką, o vėsų ora paduoda į vidų.
Galima rinktis iš „split“ ir „multi-split“ sistemų. Split sistema turi vieną išorinį bei vieną vidinį bloką ir yra skirta vienos patalpos aptarnavimui. „Multi – split“ sistema su vienu išoriniu ir keliais vidiniais blokais gali vėsinti kelias patalpas vienu metu arba atskirai kiekvieną patalpą pagal poreikį. Vidinių blokų valdymas yra kiekvienam individualus ir vienas nuo kito nepriklausomas.
Naujausi oro kondicionieriai – šilumos siurbliai turi daug patogių finkcijų. Šiuolaikiniai įrenginiai, pagal nustatytą temperatūrą automatiškai gali padidinti arba sumažinti savo veikimo galią, taip taupydami elektros energijos sąnaudas. Dalis gamintojų yra įdiegę „wind-free“ technologiją, kuri leidžia vėsinti patalpas nesukeliant nemalonių šalto oro gūsių. Daugelis oro kondicionierių turi daugiau nei vieną funkciją – be vėsinimo jie gali atlikti ir sausinimo, oro valymo ir filtravimo ar jonizacijos funkcijas. Naujuose įrenginiuose randasi ir išmanieji sprendimai, kuomet juos, prijungus per wi-fi ryšį, galima valdyti savo mobiliuose telefonuose įdiegtų programėlių pagalba ne tik namuose, bet ir išvykus (pvz., labai patogu karštą vasaros dieną grižtant iš kelionės valandai ar dviems iki namų įjungti oro kondicionierių, kad patalpos atvėstų).
Kai kuriuose oro kondicionavimo įrenginiuose yra savidiagnostikos funkcijos, kurios aptinka ir įspėja vartotojus apie galimas problemas ar gedimus. Tai padeda vartotojams operatyviai spręsti problemas, sumažina prastovų laiką ir poreikį atlikti išsamų remontą.
Rinkdamiesi oro kondicionierių atsižvelkite į jo energetinį efektyvumą, naudojamą variklio veikimo technologiją (turėtų būti inverterinis), skleidžiamo triukšmo lygį, papildomų funkcijų gausą. Oro kondicionieriaus energijos vartojimo efektyvumą nusako EER /SEER rodiklis. Jis rodo kiek 1kW sunaudotos elektros energijos sugeneruos šalčio kW. EER (angl. Energy Efficiency Ratio) yra senesnis rodiklis, kuris buvo matuojamas prie stabilios +35°C temperatūros. Nuo 2014 m. įvestas naujas rodiklis SEER (angl. Seasonal Energy Efficiency Ratio), kuris gali tiksliau nustatyti sistemos efektyvumą, nes yra nustatomas vertinant kiek kW elektros energijos yra suvartojama per visą vidutinį sezoną. Įrenginio dokumentuose ar pardavimo etiketėse rasite žymėjimus „A“, „B“, „C“, „D“, „E“, „F“, „G“, kur „A“ – efektyviausiai elektros energiją naudojantis įrenginys.
DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI
Techniniai, montavimo klausimai
Kokių leidimų reikia, norint įsirengti šilumos siurblį?
Įsirengiant šilumos siurblį nuosavuose vienbučiuose namuose, jokių papildomų leidimų nereikia, jeigu pastatas neįtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
Norint įsirengti šilumos siurblį daugiabučiame name vienam butui, yra svarbu, kur norėsite statyti išorinį šilumos siurblio bloką. Jeigu statysite Jums teisiškai priklausančiame balkone, papildomų leidimų nereikės.
Jeigu išorinį bloką montuosite ir kitų butų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiose vietose, Jums reikės gauti daugiabučio bendrasavininkų sutikimą. Jį galite gauti kreipęsi į savo namo administratorių arba surinkti daugumos bendraturčių sutikimus pasirašytinai.
Tai numato LR Civilinio kodekso 4.82 str. 1 d., 4.85 str. (Nuoroda čia) ir Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 1 str. 15 p. (Nuoroda čia).
Tada reikės gauti statybos leidimą, leižiantį atlikti paprastąjį remontą, kurį Jums gali išduoti savivaldybės administracija. Norint gauti šį leidimą, reikės parengti ir pateikti paprastojo remonto aprašymą bei prašymą išduoti rašytinį pritarimą.
Jeigu Jūsų pastatas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, reikės gauti kultūros paveldo departamento sutikimą.
Pasitikrinti ar pastatas yra nekilnojamojo turto vertybė galima Kultūros vertybių registre
Kultūros paveldo departamentas – Darbuotojų kontaktai (kpd.lt)
Kultūros vertybių registras: kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search
Kokių tipų šilumos siurbliai yra ir kuo jie skiriasi – efektyvumu, kaina, išvaizda, kur ir kokius galima montuoti?
Rinkoje galite rasti kelių tipų šilumos siurblius:
– oras-oras (kai šiluma paimama iš lauko oro ir atiduodama į vidaus patalų orą);
– oras – vanduo (kai šiluma paimama iš lauko oro ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius);
– žemė – vanduo (kai šiluma paimama iš lauke esančios žemės ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius);
– vanduo – vanduo (kai šiluma paimama iš lauke esančio vandens telkinio (galimai šalia tekančios neužšalančios upės) ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius).
Mūsų įmonė gali pasiūlyti oras – oras ir oras – vanduo tipo šildymo siurblius ir jų montavimo paslaugas bei priežiūrą.
Kuris šilumos siurblys Jums būtų tinkamesnis, galėsime patarti tik įvertinę Jūsų patalpas ir šildymo poreikius. Tarkime, jeigu turite gamybines – remonto patalpas, kuriose nėra sumontuotą jokia šildymos sistema (radiatoriai ar grindinis šildymas), galimai finansiškai labiau apsimokėtų statyti galingesnį oras – oras šilumos siurblį. Šiū tipų siurbliai turi vidinį ir šorinį blokus. Montavimas yra paprastesnis, nei tarkime oras – vanduo šilumos siurblio.
Tačiau, jeigu vertinsime Jūsų gyvenamo būsto apšildymo galimybes, kuriame yra įrengtas grindinis šildymas, daugumoje atvejų siūlysime įrengti šilumos siurblį oras – vanduo. Šio tipo siurblių įrengimas yra šiek tiek sudėtingesnis, nes be išorinio blogo, yra daug viduje montuojamų dedamųjų dalių, kad jį integruoti su patalpų grindine ar radiatorine šildymo sistema.
Susisiekime ir mes Jums patarsime!
Kaip kinta šilumos siurblių efektyvumas priklausomai nuo energijos šaltinio (elektros, geoterminio ir kt.)?
Vertinant grynai iš techninės pusės, geoterminiai (žemė- vanduo ir vanduo – vanduo) šilumos siurbliai yra efektyvesni, nei oras – oras ar oras – vanduo. Tačiau geoterminių šilumos siurblių montavimas yra sudėtingesnis, o ir investicija į juos didesnė.
Ar šilumos siurblius montuojate tik ant individualių namų, ar galite įrengti ir daugiabučių namų bendrijoms, butams, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms?
Šilumos siurblius montuojame visų tipų patalpose.
Bendradarbiaujame tiek su fiziniais asmenimis, tiek su namų bendrijomis, mažonmis, vidutinėmis ir didelėmis įmonėmis.
Ar šilumos siurblius galima naudoti modernizuojant esamus namus ar pastatus?
Taip, modernizuojant ar renovuojant gyvenamus, biuro ar gamybinės paskirties pastatus galima montuoti šilumos siurblius.
Šiuo metu valstybinės institucijos skatina tai daryti, kompensuodamos dalį išlaidų, patirtų keičiant taršų šildymo prietaisą į naujos kartos, gamtai draugiškus šildymo įrenginius.
Paramą administruoja – Lietuvos energetikos agentūra (ENA) ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Ar šilumos siurbliai efektyviai veikia kelių aukštų didesniuose namuose?
Šilumos siurblio oras – oras viena vidinė galva efektyviausiai apšildys vieną patalpą.
Dviejų ar trijų aukštų pastatui efektyviau būtų naudoti šilumos siurblį oras – vanduo, pajungiant jį į grindinio ar radiatorinio šildymo sistemą.
Ar senos statybos pastatuose tinka sumontuoti šilumos siurblį? Kokio tipo siurbliai tinkami?
Senos statybos pastatuose yra galimybė sumontuoti tiek oras – oras, tiek oras – vanduo šilumos siurblį. Tačiau, jeigu pastatas yra neapšiltintas, elektros sąnaudos patalpų šidymui labai išaugs. Todėl reikėtų pasvarstyti ir apie pačio pastato išorės apšiltinimą, kad investicija į šilumos siurblį greičiau atsipirktų.
Ar integruojant šilumos siurblius su esamomis šildymo sistemomis kyla suderinamumo problemų (pvz. ar galima šilumos siurblius integruoti su esamomis ortakinėmis šildymo sistemomis?)?
Šilumos siurbliai suderinami su visomis žinomomis šildymo sistemomis, taip pat ir su ortakine šildymo sistema.
Ar šilumos siurbliai gali būti naudojami kaip pagrindinis šildymo šaltinis šaltesnio klimato sąlygomis?
Ištobulėjus šilumos siurblių technologijoms, net ir esant -25°C ar -30°C jie gali būti naudojami kaip pagrindinis patalpų šildymo šaltinis. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo daugiau elektros energijos suvartos šilumos siurblys, kad apšildyti patalpas.
Ar yra kokių nors namų ar pastatų tipų, netinkančių montuoti šilumos siurblius?
Visus pastatus galima šildyti šilumos siurbliais. Tačiau, priklausomai nuo pastato energinės klasės, šildymo išlaidos elektros energijai gali labai skirtis.
Ar šilumos siurblius galima naudoti kartu su kitomis atsinaujinančios energijos sistemomis?
Finansiškai labai geras sprendimas – įsirengti šilumos siurblį kartu su saulės ar vėjo elektrine. Vasarą pagamintą ir sukauptą elektros energiją, sunaudosite šildymui žiemos metu.
Ar šilumos siurbliai efektyviai veikia vietose, kuriose dažnai nutrūksta elektra?
Šilumos siurblys be elektros veikti negali. Kol neveikia šilumos siurblys, Jūsų patalpos bus nešildomos.
Jeigu susiduriate su dažnai dingstančia elektra, kaip galimas sprendimo būdas būtų elektros energijos kaupikliai (baterijos) arba benzininiai / dyzeliniai elektros generatoriai.
Kaip šilumos siurbliai veikia esant ekstremalioms oro sąlygoms, pvz., labai šaltam ar labai karštam klimatui?
Ištobulėjus šilumos siurblių technologijoms, net ir esant -25°C ar -30°C jie gali būti naudojami kaip pagrindinis patalpų šildymo šaltinis. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo daugiau elektros energijos suvartos šilumos siurblys, kad apšildyti patalpas.
Labai aukštose temperatūrose šilumos siurblių veikimas gali būti komplikuotas, nes jie gali perkaisti.
Ar šilumos siurbliai tinka tiek šildymui, tiek vėsinimui? Kokie tinka, kokie netinka?
Praktiškai visi naujos kartos šilumos siurbliai oras – oras yra pritaikyti tiek šildymui, tiek darbui kaip oro kondicionierius – patalpų vėsinimui ir puikiai šį darbą atlieka.
Šilumos siurbliai oras – vanduo taip pat gali veikti kaip vėinimo įrenginys. Tačiau reikėtų stebėti ar nesusidaro kondensatas pavyzdžiui ant vėsinamų radiatorių, nes susidūrus šiltam orui su vėsiu paviršiumi, jis ima drėkti ir susidaręs vanduo gali sugadinti grindų dangą.
Koks triukšmo lygis siejamas su šilumos siurblių veikimu?
Šilumos siurblio skleidžiamas triukšmo lygis labai priklauso nuo jo galingumo ir ar teisingai jis yra sumontuotas. Didesnį triukšmą skleidžia oras – vanduo šilumos siurbliai. Kiekvienas gamintojas nurodo savo gaminio skleidžiamo triukšmo lygį techniniuose dokumentuose. Buitiniuose įrenginiuose triukšmo lygis prie įrenginio neturėtų būti didesnis nei 60dB.
Ar šilumos siurblius galima naudoti vietose, kuriose taikomi griežti triukšmo reikalavimai?
Leistiną galimą triukšmo lygį gyvenamosiose ir visuomeninės paskirties pastatuose ir jų patalpose nustato Teisės aktas Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje”
Atsižvelgiant į šį teisės aktą, galite įvertinti koks triukšmo lygis leistinas Jūsų aplinkoje ir pagal tai galėsite rinktis šilumos siurblio modelį.
Ar šilumos siurblius galima naudoti patalpose, kuriose yra daug drėgmės?
Šilumos siurbliai gali būti naudojami įvairiose patalpose, įskaitant tas, kuriose yra daug drėgmės, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kai kuriuos svarbius dalykus.
1. Sistemos suderinamumas su drėgnomis sąlygomis: priklausomai nuo konkrečių šilumos siurblio tipų ir modelių, jie gali turėti skirtingus gebėjimus ir ribas dėl drėgmės lygio. Kondicionieriai, kurie turi integruotą drėgmės šalinimo funkciją, gali būti veiksmingi drėgnose aplinkose.
2. Korozijos rizika: drėgmė gali padidinti metalinių dalių korozijos riziką. Todėl svarbu pasirinkti šilumos siurblį, kuris yra tinkamai apsaugotas nuo drėgmės ir korozijos.
3. Papildomos drėgmės valdymas: jei patalpose yra didelis drėgmės kiekis, gali prireikti papildomo drėgmės kontrolės, kad būtų išvengta kondensato susidarymo ant šilumos siurblio arba kitų paviršių.
4. Regulari priežiūra ir aptarnavimas: drėgnose sąlygose šilumos siurblių priežiūra ir aptarnavimas gali būti dar svarbesni, nes drėgmė gali pagreitinti gedimo procesus.
Prieš naudojant šilumos siurblį drėgnose patalpose, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, kad būtų įsitikinta, jog pasirinktas modelis yra tinkamas konkrečioms sąlygoms. Taip pat svarbu laikytis visų gamintojo nurodymų ir rekomendacijų dėl šilumos siurblio eksploatacijos sąlygų.
Kaip šilumos siurbliai veikia patalpų oro kokybę?
Šilumos siurbliai gali turėti įvairių poveikių patalpų oro kokybei, priklausomai nuo to, kaip jie yra naudojami ir kokia jų technologija. Čia yra kelios pagrindinės sąsajos tarp šilumos siurblių oras – oras veikimo ir oro kokybės:
1. Ventiliacija: kai kurie šilumos siurbliai yra integruoti su ventiliacijos sistema arba gali būti prijungti prie jų. Ventiliacija yra esminis faktorius, siekiant užtikrinti švarų ir šviežią orą patalpose, nes ji pašalina kenksmingus teršalus ir drėgmę bei prisotina orą deguonimi.
2. Filtravimas: kai kuriuose šilumos siurbliuose yra įmontuoti oro filtrai, kurie gali sulaikyti dulkes, alergenus, bakterijas ir kitus kenksmingas daleles iš oro. Tai gali pagerinti oro kokybę, padedant išvengti alergijų ir kitų sveikatos problemų.
3. Drėgmės kontrolė: kai kurie šilumos siurbliai turi funkcijas, skirtas valdyti drėgmę patalpose. Tai yra svarbu, nes per didelė ar per maža drėgmė gali neigiamai paveikti oro kokybę ir žmonių sveikatą.
Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šilumos siurbliai gali turėti įtakos oro kokybei tik tuo atveju, jei jie yra tinkamai prižiūrimi, valomi ir eksploatuojami. Nepakankamas priežiūros lygis gali lemti oro taršos ir kenksmingų medžiagų kaupimąsi, todėl svarbu laikytis rekomendacijų dėl priežiūros ir aptarnavimo.
Ar galiu pats sumontuoti šilumos siurblį, ar rekomenduojamas profesionalus montavimas?
Montuoti šilumos siurblį patiems ar samdyti profesionalus priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant jūsų patirtį, technines žinias, galimybes ir saugumą. Čia yra keletas dalykų, kuriuos reikėtų apsvarstyti:
1. Patirtis ir žinios: jei esate patyręs ir techniškai gabus asmuo, galite pagalvoti apie šilumos siurblio montavimą savo jėgomis, ypač jei tai yra paprastesnis modelis. Tačiau jei jūsų žinios apie šildymo, aušinimo ir elektros sistemų montavimą yra ribotos, geriau pasitikėti profesionalais.
2. Saugumas: montuojant šilumos siurblį, svarbu laikytis saugumo priemonių. Tai apima tinkamą elektros pajungimą, tinkamą įrenginio tvirtinimą ir tinkamą šilumos siurblio vietą, kad būtų užtikrintas efektyvus jo veikimas ir saugumas.
3. Garantija ir atsakomybė: Daugelis gamintojų ir tiekėjų gali reikalauti, kad šilumos siurblio montavimą atliktų licencijuoti specialistai, kad būtų išlaikytos garantijos. Neprofesionalus montavimas gali pakenkti garantijai ar net įtakoti saugų šilumos siurblio veikimą.
Prieš nusprendžiant, montuoti šilumos siurblį patiems ar samdyti profesionalus, būtų verta pasitarti su specialistais. Jie gali padėti nustatyti jūsų poreikius, įvertinti sąlygas ir suteikti rekomendacijas dėl tinkamiausio montavimo būdo. Taip pat verta įvertinti visus saugumo ir teisinius aspektus, kad būtų išvengta galimų problemų ateityje.
Kiek laiko užtuks šilumos siurblio įrengimas nuo sutarties pasirašymo?
Nuo sutarties su mumis pasirašymo dienos, šilumos siurblį paprastai įrengiame ne vėliau nei per mėnesį.
Montavimas žingsnis po žingsnio
1. Tinkamos vietos parinkimas.Tiek šilumos siurbliui oras – oras, tiek oras – vanduo labai svarbu parinkti tinkamą vietą. Oras – oras: reikėtų apgalvoti kurioje vietoje daugiausia naudos duos vidinis blokas, ar įmanoma iki jo nutiesti vamzdžius ir laidus, kad jų nesimatytų (kitu atveju ant sienos reikės montuoti lovelius), kaip toli nuo vidinio bloko bus įrengiamas išorinis blokas ir kur jis bus montuojamas (ant žemės, ant sienos ar ant stogo – yra skirtingos rekomendacijos priklausomai nuo namo konstrukcijos).
Oras – vanduo šilumos siurblio vidinei įrangai reikalinga papildoma nemaža erdvė. Taip pat, kadangi išorinis blokas gali skleisti papildomą reiukšmą, reikėtų atsižvelgti į jo pastatymo vietą – kad nebūtų arti miegamo, kad nekeltų triukšmo ir tuo pačiu konfliktų su kaimynais ir pan.
2. Montavimas. Montavimo darbai paprastai pradedami nuo vidinių šilumos siurblio blokų. Išgrežiamos skylės pravesti laidams ir vamzdeliams iki išorinio bloko.
Tada, pasirinktoje vietoje montuojamas lauko įrenginys.
3. Integravimas į šildymo sistemą. Šilumos siurblys oras – vanduo pajungiamas prie patalpų šildymo sistemos, kad sistemoje esantis šilumnešis (paprastai taip vadinamas šildomas vanduo) galėtų būti pašildomas.
4. Šilumos siurblio įjungimas. Įsitikinus, kad viskas pajungta saugiai ir teisingai, galima paleisti šilumos siurblį. Priklausomai nuo siurblio tipo, nustatoma šildymo temperatūra.
APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI
Ar finansiškai verta įsirengti šilumos siurblį ir kiek galima sutaupyti lyginant su kitais šildymo – vėsinimo būdais?
Vieno tiesaus atsakymo į šį klausimą nėra, nes šilumos siurblio atsiperkamumas labai priklauso tiek nuo pastato šiluminės varžos, tiek nuo gamtinių sąlygų, rinkoje vyraujančios elektros kainos. Galima skirtingai vertinti ir Jūsų pačių laiką – kažkas turi laiko kapoti malkas, jas sandėliuoti, paskui kurti pečių, jį prižiūrėti, utilizuoti pelenus ir pan. O kažkas tą laiką išnaudoja uždirbti didesnes pajamas.
Todėl, tiesiog vertinti, kad malkomis kūrenti pigiau, nei naudoti šilumos siurblio pagamintą šilumą ne visai būtų teisinga.
Vėlgi, jeigu turite pasistatę saulės ar vėjo elektrinę, skaičiavimai, kas naudingiau ilgalaikėje perspektyvoje gali iš esmės pasikeitsti.
Bet kokiu atveju, net ir įvertinant, kad dalį išlaidų gali kompensuoti valstybė, Jūs turėsite išleisti nemažai ir savo lėšų.
Bet reikėtų vertinti ir patogumą, laiko sąnaudas, taršą gamtai. Nes iš kaminų virstantys dūmai pirmiausiai tiesiogiai veikia Jūsų ir Jūsų vaikų sveikatą.
Kokios apmokėjimo sąlygos – ar reikalingas išankstinis apmokėjimas ir jeigu taip, kokio dydžio?
Pasirašius sutartį, prašome iki 30% išankstinio apmokėjimo nuo sutartyje numatytos sumos.
Likusi suma apmokama po šilumos siurblio įrengimo.
Ar yra teikiama valstybės parama šilumos siurblių įrengimui?
Dalį šilumos siurblio įrengimo išlaidų galima kompensuoti pasinaudojant fiziniams ir juridiniams subjektams skiriama parama. Šią paramą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) arba Lietuvos energetikos agentūra (ENU).
ENU internetinėje svetainėje paskelbiami “kvietimai” teikti paraiškas kompensacijai gauti. Skirtingi “kvietimai” gali būti skirti tiek fiziniams, tiek juridiniams subjektams. “Kvietimuose” būna aprašytos sąlygos, kurias reikia atitikti, norint gauti paramą.
Paraišką paramai gauti galite užpildyti paspaudę šią nuorodą į ENU internetinę svetainę.
Ar galima gauti paskolą šilumos siurblio įrengimui? Gal yra kažkokių kitokių finansavimo šaltinių?
Lietuvos bankai labai palankiomis sąlygomis siūlo kreditus Jūsų namų energetiniam efektyvumui gerinti.
Paskolą galima gauti įsigyjant ar įsirengiant:
- saulės elektrinę;
- šilumos siurblį;
- vėjo jėgainę;
- pagamintos elektros energijos kaupiklį (bateriją);
- elektromobilių įkrovimo įrangą.
Jums reikia kreiptis į savo ar kitą Jums patinkantį banką arba apsilankyti jų internetinėje svetainėje, kur rasite daugiau informacijos apie Jūsų projekto finansavimo galimybes.
EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI
Kokios priežiūros reikia šilumos siurbliams ir kaip dažnai?
Šilumos siurblių priežiūra yra svarbi siekiant užtikrinti jų efektyvumą ir ilgaamžiškumą.
Šilumos savininko rūpestis būtų sistemingai prižiūrėti ar švarūs oro filtrai. Tikrinimo ir valymo dažnumas priklauso nuo aplinkos sąlygų, siurblio veikimo intensyvumo, pačio siurblio modelio.
Kasmetinis periodinis šilumos siurblio techninis aptarnavimas turėtų būti atliekamas sertifikuotų specialistų. Jie patikrinimo metu atliks keletą darbų, tokių, kaip freono kiekio sistemoje nustatymas, sistemos sandaumas, šilumos siurblio komponentų patikrinimas, elektros instaliacijos jungčių perveržimas ir kt.
Ar yra kokių nors nuolatinių išlaidų ar mokesčių, susijusių su šilumos siurblio priežiūra?
Aptarnaujančiai įmonei reikėtų mokėti už kasmetinį šilumos siurblio profilaktinį patikrinimą.
Nedarydami profilaktinių priežiūros darbų, rizikuojate kad Jūsų įrenginys greičiau suges.
Kokia numatoma šilumos siurblių sistemų eksploatavimo trukmė ir ar joms suteikiama garantija?
Šiuolaikiniai šilumos siurbliai, su tinkama eksploatacija ir priežiūra, dažnai viršija ir 20 metų tarnavimo laiką.
Savo darbams suteikiame 24 mėnesių garantiją.
Įrangai, priklausomai nuo gamintojo, suteikiamas skirtingos trukmės garantinis laikotarpis, tačiau ne trumpesmnis nei 24 mėnesiai.
Ar šilumos siurblius galima valdyti nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną ar išmaniojo namo sistemą?
Taip, saulės elektrinę galima valdyti kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu.
Tam reikia, priklausomai nuo šilumos siurblio gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.
Koks yra šilumos siurblių poveikis aplinkos tvarumui?
Besirūpinantiems visuotiniu atšilimu ir kitais ekosistemos iššūkiais, šilumos siurbliai yra vienas iš geriausių pasirinkimų. Štai keletas aspektų, kaip šilumos siurbliai prisideda prie tvarios aplinkos kūrimo:
Mažesnis išmetamų kenksmingų medžiagų kiekis. Lyginant su dujiniais ar kieto kuro šildymo įrenginiais, skaičiuojama, kad šilumos siurbliai į aplinką išmeta net iki 50 – 70% mažiau CO2.
Efektyvus energijos naudojimas. Dėka savo veikimo principo, kai sunaudotas 1kW elektros energijos sugeba sugeneruoti papildomus 4kW ar daugiau šilumos energijos, stipriai lenkia paprastus elektrinius šildymo prietaisus, kurie suvartodami 1 kW elektros energijos sugeba pagaminti tik tą patį 1kW šiluminės energijos.
Suderinamumas su atsinaujinančių energijos išteklių gamybos įrenginiais. Šilumos siurbliai labai lengvai suderinami su saulės ir vėjo elektrinėmis, kas būtų sunkiai padaroma su kieto kuro ar dujiniais šildymo katilais.
TECHNINIAI, MONTAVIMO KLAUSIMAI
TECHNINIAI, MONTAVIMO KLAUSIMAI
Kokių leidimų reikia, norint įsirengti šilumos siurblį?
Įsirengiant šilumos siurblį nuosavuose vienbučiuose namuose, jokių papildomų leidimų nereikia, jeigu pastatas neįtrauktas į Kultūros vertybių registrą.
Norint įsirengti šilumos siurblį daugiabučiame name vienam butui, yra svarbu, kur norėsite statyti išorinį šilumos siurblio bloką. Jeigu statysite Jums teisiškai priklausančiame balkone, papildomų leidimų nereikės.
Jeigu išorinį bloką montuosite ir kitų butų savininkams bendrosios dalinės nuosavybės teise priklausančiose vietose, Jums reikės gauti daugiabučio bendrasavininkų sutikimą. Jį galite gauti kreipęsi į savo namo administratorių arba surinkti daugumos bendraturčių sutikimus pasirašytinai.
Tai numato LR Civilinio kodekso 4.82 str. 1 d., 4.85 str. (Nuoroda čia) ir Daugiabučių gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų savininkų bendrijų įstatymo 1 str. 15 p. (Nuoroda čia).
Tada reikės gauti statybos leidimą, leižiantį atlikti paprastąjį remontą, kurį Jums gali išduoti savivaldybės administracija. Norint gauti šį leidimą, reikės parengti ir pateikti paprastojo remonto aprašymą bei prašymą išduoti rašytinį pritarimą.
Jeigu Jūsų pastatas yra įtrauktas į Kultūros vertybių registrą, reikės gauti kultūros paveldo departamento sutikimą.
Pasitikrinti ar pastatas yra nekilnojamojo turto vertybė galima Kultūros vertybių registre
Kultūros paveldo departamentas – Darbuotojų kontaktai (kpd.lt)
Kultūros vertybių registras: kvr.kpd.lt/#/static-heritage-search
Kokių tipų šilumos siurbliai yra ir kuo jie skiriasi – efektyvumu, kaina, išvaizda, kur ir kokius galima montuoti?
Rinkoje galite rasti kelių tipų šilumos siurblius:
– oras-oras (kai šiluma paimama iš lauko oro ir atiduodama į vidaus patalų orą);
– oras – vanduo (kai šiluma paimama iš lauko oro ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius);
– žemė – vanduo (kai šiluma paimama iš lauke esančios žemės ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius);
– vanduo – vanduo (kai šiluma paimama iš lauke esančio vandens telkinio (galimai šalia tekančios neužšalančios upės) ir atiduodama į vidaus patalų šildymo sistemą, pvz. grindinį šildymą ar radiatorius).
Mūsų įmonė gali pasiūlyti oras – oras ir oras – vanduo tipo šildymo siurblius ir jų montavimo paslaugas bei priežiūrą.
Kuris šilumos siurblys Jums būtų tinkamesnis, galėsime patarti tik įvertinę Jūsų patalpas ir šildymo poreikius. Tarkime, jeigu turite gamybines – remonto patalpas, kuriose nėra sumontuotą jokia šildymos sistema (radiatoriai ar grindinis šildymas), galimai finansiškai labiau apsimokėtų statyti galingesnį oras – oras šilumos siurblį. Šiū tipų siurbliai turi vidinį ir šorinį blokus. Montavimas yra paprastesnis, nei tarkime oras – vanduo šilumos siurblio.
Tačiau, jeigu vertinsime Jūsų gyvenamo būsto apšildymo galimybes, kuriame yra įrengtas grindinis šildymas, daugumoje atvejų siūlysime įrengti šilumos siurblį oras – vanduo. Šio tipo siurblių įrengimas yra šiek tiek sudėtingesnis, nes be išorinio blogo, yra daug viduje montuojamų dedamųjų dalių, kad jį integruoti su patalpų grindine ar radiatorine šildymo sistema.
Susisiekime ir mes Jums patarsime!
Kaip kinta šilumos siurblių efektyvumas priklausomai nuo energijos šaltinio (elektros, geoterminio ir kt.)?
Vertinant grynai iš techninės pusės, geoterminiai (žemė- vanduo ir vanduo – vanduo) šilumos siurbliai yra efektyvesni, nei oras – oras ar oras – vanduo. Tačiau geoterminių šilumos siurblių montavimas yra sudėtingesnis, o ir investicija į juos didesnė.
Ar šilumos siurblius montuojate tik ant individualių namų, ar galite įrengti ir daugiabučių namų bendrijoms, butams, mažoms, vidutinėms ir didelėms įmonėms?
Šilumos siurblius montuojame visų tipų patalpose.
Bendradarbiaujame tiek su fiziniais asmenimis, tiek su namų bendrijomis, mažonmis, vidutinėmis ir didelėmis įmonėmis.
Ar šilumos siurblius galima naudoti modernizuojant esamus namus ar pastatus?
Taip, modernizuojant ar renovuojant gyvenamus, biuro ar gamybinės paskirties pastatus galima montuoti šilumos siurblius.
Šiuo metu valstybinės institucijos skatina tai daryti, kompensuodamos dalį išlaidų, patirtų keičiant taršų šildymo prietaisą į naujos kartos, gamtai draugiškus šildymo įrenginius.
Paramą administruoja – Lietuvos energetikos agentūra (ENA) ir Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).
Ar šilumos siurbliai efektyviai veikia kelių aukštų didesniuose namuose?
Šilumos siurblio oras – oras viena vidinė galva efektyviausiai apšildys vieną patalpą.
Dviejų ar trijų aukštų pastatui efektyviau būtų naudoti šilumos siurblį oras – vanduo, pajungiant jį į grindinio ar radiatorinio šildymo sistemą.
Ar senos statybos pastatuose tinka sumontuoti šilumos siurblį? Kokio tipo siurbliai tinkami?
Senos statybos pastatuose yra galimybė sumontuoti tiek oras – oras, tiek oras – vanduo šilumos siurblį. Tačiau, jeigu pastatas yra neapšiltintas, elektros sąnaudos patalpų šidymui labai išaugs. Todėl reikėtų pasvarstyti ir apie pačio pastato išorės apšiltinimą, kad investicija į šilumos siurblį greičiau atsipirktų.
Ar integruojant šilumos siurblius su esamomis šildymo sistemomis kyla suderinamumo problemų (pvz. ar galima šilumos siurblius integruoti su esamomis ortakinėmis šildymo sistemomis?)?
Šilumos siurbliai suderinami su visomis žinomomis šildymo sistemomis, taip pat ir su ortakine šildymo sistema.
Ar šilumos siurbliai gali būti naudojami kaip pagrindinis šildymo šaltinis šaltesnio klimato sąlygomis?
Ištobulėjus šilumos siurblių technologijoms, net ir esant -25°C ar -30°C jie gali būti naudojami kaip pagrindinis patalpų šildymo šaltinis. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo daugiau elektros energijos suvartos šilumos siurblys, kad apšildyti patalpas.
Ar yra kokių nors namų ar pastatų tipų, netinkančių montuoti šilumos siurblius?
Visus pastatus galima šildyti šilumos siurbliais. Tačiau, priklausomai nuo pastato energinės klasės, šildymo išlaidos elektros energijai gali labai skirtis.
Ar šilumos siurblius galima naudoti kartu su kitomis atsinaujinančios energijos sistemomis?
Finansiškai labai geras sprendimas – įsirengti šilumos siurblį kartu su saulės ar vėjo elektrine. Vasarą pagamintą ir sukauptą elektros energiją, sunaudosite šildymui žiemos metu.
Ar šilumos siurbliai efektyviai veikia vietose, kuriose dažnai nutrūksta elektra?
Šilumos siurblys be elektros veikti negali. Kol neveikia šilumos siurblys, Jūsų patalpos bus nešildomos.
Jeigu susiduriate su dažnai dingstančia elektra, kaip galimas sprendimo būdas būtų elektros energijos kaupikliai (baterijos) arba benzininiai / dyzeliniai elektros generatoriai.
Kaip šilumos siurbliai veikia esant ekstremalioms oro sąlygoms, pvz., labai šaltam ar labai karštam klimatui?
Ištobulėjus šilumos siurblių technologijoms, net ir esant -25°C ar -30°C jie gali būti naudojami kaip pagrindinis patalpų šildymo šaltinis. Tačiau atkreiptinas dėmesys, kad kuo žemesnė lauko temperatūra, tuo daugiau elektros energijos suvartos šilumos siurblys, kad apšildyti patalpas.
Labai aukštose temperatūrose šilumos siurblių veikimas gali būti komplikuotas, nes jie gali perkaisti.
Ar šilumos siurbliai tinka tiek šildymui, tiek vėsinimui? Kokie tinka, kokie netinka?
Praktiškai visi naujos kartos šilumos siurbliai oras – oras yra pritaikyti tiek šildymui, tiek darbui kaip oro kondicionierius – patalpų vėsinimui ir puikiai šį darbą atlieka.
Šilumos siurbliai oras – vanduo taip pat gali veikti kaip vėinimo įrenginys. Tačiau reikėtų stebėti ar nesusidaro kondensatas pavyzdžiui ant vėsinamų radiatorių, nes susidūrus šiltam orui su vėsiu paviršiumi, jis ima drėkti ir susidaręs vanduo gali sugadinti grindų dangą.
Koks triukšmo lygis siejamas su šilumos siurblių veikimu?
Šilumos siurblio skleidžiamas triukšmo lygis labai priklauso nuo jo galingumo ir ar teisingai jis yra sumontuotas. Didesnį triukšmą skleidžia oras – vanduo šilumos siurbliai. Kiekvienas gamintojas nurodo savo gaminio skleidžiamo triukšmo lygį techniniuose dokumentuose. Buitiniuose įrenginiuose triukšmo lygis prie įrenginio neturėtų būti didesnis nei 60dB.
Ar šilumos siurblius galima naudoti vietose, kuriose taikomi griežti triukšmo reikalavimai?
Leistiną galimą triukšmo lygį gyvenamosiose ir visuomeninės paskirties pastatuose ir jų patalpose nustato Teisės aktas Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje”
Atsižvelgiant į šį teisės aktą, galite įvertinti koks triukšmo lygis leistinas Jūsų aplinkoje ir pagal tai galėsite rinktis šilumos siurblio modelį.
Ar šilumos siurblius galima naudoti patalpose, kuriose yra daug drėgmės?
Šilumos siurbliai gali būti naudojami įvairiose patalpose, įskaitant tas, kuriose yra daug drėgmės, tačiau svarbu atkreipti dėmesį į kai kuriuos svarbius dalykus.
1. Sistemos suderinamumas su drėgnomis sąlygomis: priklausomai nuo konkrečių šilumos siurblio tipų ir modelių, jie gali turėti skirtingus gebėjimus ir ribas dėl drėgmės lygio. Kondicionieriai, kurie turi integruotą drėgmės šalinimo funkciją, gali būti veiksmingi drėgnose aplinkose.
2. Korozijos rizika: drėgmė gali padidinti metalinių dalių korozijos riziką. Todėl svarbu pasirinkti šilumos siurblį, kuris yra tinkamai apsaugotas nuo drėgmės ir korozijos.
3. Papildomos drėgmės valdymas: jei patalpose yra didelis drėgmės kiekis, gali prireikti papildomo drėgmės kontrolės, kad būtų išvengta kondensato susidarymo ant šilumos siurblio arba kitų paviršių.
4. Regulari priežiūra ir aptarnavimas: drėgnose sąlygose šilumos siurblių priežiūra ir aptarnavimas gali būti dar svarbesni, nes drėgmė gali pagreitinti gedimo procesus.
Prieš naudojant šilumos siurblį drėgnose patalpose, vertėtų pasikonsultuoti su specialistais, kad būtų įsitikinta, jog pasirinktas modelis yra tinkamas konkrečioms sąlygoms. Taip pat svarbu laikytis visų gamintojo nurodymų ir rekomendacijų dėl šilumos siurblio eksploatacijos sąlygų.
Kaip šilumos siurbliai veikia patalpų oro kokybę?
Šilumos siurbliai gali turėti įvairių poveikių patalpų oro kokybei, priklausomai nuo to, kaip jie yra naudojami ir kokia jų technologija. Čia yra kelios pagrindinės sąsajos tarp šilumos siurblių oras – oras veikimo ir oro kokybės:
1. Ventiliacija: kai kurie šilumos siurbliai yra integruoti su ventiliacijos sistema arba gali būti prijungti prie jų. Ventiliacija yra esminis faktorius, siekiant užtikrinti švarų ir šviežią orą patalpose, nes ji pašalina kenksmingus teršalus ir drėgmę bei prisotina orą deguonimi.
2. Filtravimas: kai kuriuose šilumos siurbliuose yra įmontuoti oro filtrai, kurie gali sulaikyti dulkes, alergenus, bakterijas ir kitus kenksmingas daleles iš oro. Tai gali pagerinti oro kokybę, padedant išvengti alergijų ir kitų sveikatos problemų.
3. Drėgmės kontrolė: kai kurie šilumos siurbliai turi funkcijas, skirtas valdyti drėgmę patalpose. Tai yra svarbu, nes per didelė ar per maža drėgmė gali neigiamai paveikti oro kokybę ir žmonių sveikatą.
Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šilumos siurbliai gali turėti įtakos oro kokybei tik tuo atveju, jei jie yra tinkamai prižiūrimi, valomi ir eksploatuojami. Nepakankamas priežiūros lygis gali lemti oro taršos ir kenksmingų medžiagų kaupimąsi, todėl svarbu laikytis rekomendacijų dėl priežiūros ir aptarnavimo.
Ar galiu pats sumontuoti šilumos siurblį, ar rekomenduojamas profesionalus montavimas?
Montuoti šilumos siurblį patiems ar samdyti profesionalus priklauso nuo daugelio veiksnių, įskaitant jūsų patirtį, technines žinias, galimybes ir saugumą. Čia yra keletas dalykų, kuriuos reikėtų apsvarstyti:
1. Patirtis ir žinios: jei esate patyręs ir techniškai gabus asmuo, galite pagalvoti apie šilumos siurblio montavimą savo jėgomis, ypač jei tai yra paprastesnis modelis. Tačiau jei jūsų žinios apie šildymo, aušinimo ir elektros sistemų montavimą yra ribotos, geriau pasitikėti profesionalais.
2. Saugumas: montuojant šilumos siurblį, svarbu laikytis saugumo priemonių. Tai apima tinkamą elektros pajungimą, tinkamą įrenginio tvirtinimą ir tinkamą šilumos siurblio vietą, kad būtų užtikrintas efektyvus jo veikimas ir saugumas.
3. Garantija ir atsakomybė: Daugelis gamintojų ir tiekėjų gali reikalauti, kad šilumos siurblio montavimą atliktų licencijuoti specialistai, kad būtų išlaikytos garantijos. Neprofesionalus montavimas gali pakenkti garantijai ar net įtakoti saugų šilumos siurblio veikimą.
Prieš nusprendžiant, montuoti šilumos siurblį patiems ar samdyti profesionalus, būtų verta pasitarti su specialistais. Jie gali padėti nustatyti jūsų poreikius, įvertinti sąlygas ir suteikti rekomendacijas dėl tinkamiausio montavimo būdo. Taip pat verta įvertinti visus saugumo ir teisinius aspektus, kad būtų išvengta galimų problemų ateityje.
Kiek laiko užtuks šilumos siurblio įrengimas nuo sutarties pasirašymo?
Nuo sutarties su mumis pasirašymo dienos, šilumos siurblį paprastai įrengiame ne vėliau nei per mėnesį.
Montavimas žingsnis po žingsnio
1. Tinkamos vietos parinkimas.Tiek šilumos siurbliui oras – oras, tiek oras – vanduo labai svarbu parinkti tinkamą vietą. Oras – oras: reikėtų apgalvoti kurioje vietoje daugiausia naudos duos vidinis blokas, ar įmanoma iki jo nutiesti vamzdžius ir laidus, kad jų nesimatytų (kitu atveju ant sienos reikės montuoti lovelius), kaip toli nuo vidinio bloko bus įrengiamas išorinis blokas ir kur jis bus montuojamas (ant žemės, ant sienos ar ant stogo – yra skirtingos rekomendacijos priklausomai nuo namo konstrukcijos).
Oras – vanduo šilumos siurblio vidinei įrangai reikalinga papildoma nemaža erdvė. Taip pat, kadangi išorinis blokas gali skleisti papildomą reiukšmą, reikėtų atsižvelgti į jo pastatymo vietą – kad nebūtų arti miegamo, kad nekeltų triukšmo ir tuo pačiu konfliktų su kaimynais ir pan.
2. Montavimas. Montavimo darbai paprastai pradedami nuo vidinių šilumos siurblio blokų. Išgrežiamos skylės pravesti laidams ir vamzdeliams iki išorinio bloko.
Tada, pasirinktoje vietoje montuojamas lauko įrenginys.
3. Integravimas į šildymo sistemą. Šilumos siurblys oras – vanduo pajungiamas prie patalpų šildymo sistemos, kad sistemoje esantis šilumnešis (paprastai taip vadinamas šildomas vanduo) galėtų būti pašildomas.
4. Šilumos siurblio įjungimas. Įsitikinus, kad viskas pajungta saugiai ir teisingai, galima paleisti šilumos siurblį. Priklausomai nuo siurblio tipo, nustatoma šildymo temperatūra.
APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI
APMOKĖJIMO, FINANSAVIMO KLAUSIMAI
Ar finansiškai verta įsirengti šilumos siurblį ir kiek galima sutaupyti lyginant su kitais šildymo – vėsinimo būdais?
Vieno tiesaus atsakymo į šį klausimą nėra, nes šilumos siurblio atsiperkamumas labai priklauso tiek nuo pastato šiluminės varžos, tiek nuo gamtinių sąlygų, rinkoje vyraujančios elektros kainos. Galima skirtingai vertinti ir Jūsų pačių laiką – kažkas turi laiko kapoti malkas, jas sandėliuoti, paskui kurti pečių, jį prižiūrėti, utilizuoti pelenus ir pan. O kažkas tą laiką išnaudoja uždirbti didesnes pajamas.
Todėl, tiesiog vertinti, kad malkomis kūrenti pigiau, nei naudoti šilumos siurblio pagamintą šilumą ne visai būtų teisinga.
Vėlgi, jeigu turite pasistatę saulės ar vėjo elektrinę, skaičiavimai, kas naudingiau ilgalaikėje perspektyvoje gali iš esmės pasikeitsti.
Bet kokiu atveju, net ir įvertinant, kad dalį išlaidų gali kompensuoti valstybė, Jūs turėsite išleisti nemažai ir savo lėšų.
Bet reikėtų vertinti ir patogumą, laiko sąnaudas, taršą gamtai. Nes iš kaminų virstantys dūmai pirmiausiai tiesiogiai veikia Jūsų ir Jūsų vaikų sveikatą.
Kokios apmokėjimo sąlygos – ar reikalingas išankstinis apmokėjimas ir jeigu taip, kokio dydžio?
Pasirašius sutartį, prašome iki 30% išankstinio apmokėjimo nuo sutartyje numatytos sumos.
Likusi suma apmokama po šilumos siurblio įrengimo.
Ar yra teikiama valstybės parama šilumos siurblių įrengimui?
Dalį šilumos siurblio įrengimo išlaidų galima kompensuoti pasinaudojant fiziniams ir juridiniams subjektams skiriama parama. Šią paramą administruoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) arba Lietuvos energetikos agentūra (ENU).
ENU internetinėje svetainėje paskelbiami “kvietimai” teikti paraiškas kompensacijai gauti. Skirtingi “kvietimai” gali būti skirti tiek fiziniams, tiek juridiniams subjektams. “Kvietimuose” būna aprašytos sąlygos, kurias reikia atitikti, norint gauti paramą.
Paraišką paramai gauti galite užpildyti paspaudę šią nuorodą į ENU internetinę svetainę.
Ar galima gauti paskolą šilumos siurblio įrengimui? Gal yra kažkokių kitokių finansavimo šaltinių?
Lietuvos bankai labai palankiomis sąlygomis siūlo kreditus Jūsų namų energetiniam efektyvumui gerinti.
Paskolą galima gauti įsigyjant ar įsirengiant:
- saulės elektrinę;
- šilumos siurblį;
- vėjo jėgainę;
- pagamintos elektros energijos kaupiklį (bateriją);
- elektromobilių įkrovimo įrangą.
Jums reikia kreiptis į savo ar kitą Jums patinkantį banką arba apsilankyti jų internetinėje svetainėje, kur rasite daugiau informacijos apie Jūsų projekto finansavimo galimybes.
EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI
EKSPLOATAVIMO, EKOLOGIJOS KLAUSIMAI
Kokios priežiūros reikia šilumos siurbliams ir kaip dažnai?
Šilumos siurblių priežiūra yra svarbi siekiant užtikrinti jų efektyvumą ir ilgaamžiškumą.
Šilumos savininko rūpestis būtų sistemingai prižiūrėti ar švarūs oro filtrai. Tikrinimo ir valymo dažnumas priklauso nuo aplinkos sąlygų, siurblio veikimo intensyvumo, pačio siurblio modelio.
Kasmetinis periodinis šilumos siurblio techninis aptarnavimas turėtų būti atliekamas sertifikuotų specialistų. Jie patikrinimo metu atliks keletą darbų, tokių, kaip freono kiekio sistemoje nustatymas, sistemos sandaumas, šilumos siurblio komponentų patikrinimas, elektros instaliacijos jungčių perveržimas ir kt.
Ar yra kokių nors nuolatinių išlaidų ar mokesčių, susijusių su šilumos siurblio priežiūra?
Aptarnaujančiai įmonei reikėtų mokėti už kasmetinį šilumos siurblio profilaktinį patikrinimą.
Nedarydami profilaktinių priežiūros darbų, rizikuojate kad Jūsų įrenginys greičiau suges.
Kokia numatoma šilumos siurblių sistemų eksploatavimo trukmė ir ar joms suteikiama garantija?
Šiuolaikiniai šilumos siurbliai, su tinkama eksploatacija ir priežiūra, dažnai viršija ir 20 metų tarnavimo laiką.
Savo darbams suteikiame 24 mėnesių garantiją.
Įrangai, priklausomai nuo gamintojo, suteikiamas skirtingos trukmės garantinis laikotarpis, tačiau ne trumpesmnis nei 24 mėnesiai.
Ar šilumos siurblius galima valdyti nuotoliniu būdu per išmanųjį telefoną ar išmaniojo namo sistemą?
Taip, saulės elektrinę galima valdyti kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu.
Tam reikia, priklausomai nuo šilumos siurblio gamintojo, kompiuteryje arba mobiliajame telefone susiinstaliuoti atitinkamą programėlę.
Koks yra šilumos siurblių poveikis aplinkos tvarumui?
Besirūpinantiems visuotiniu atšilimu ir kitais ekosistemos iššūkiais, šilumos siurbliai yra vienas iš geriausių pasirinkimų. Štai keletas aspektų, kaip šilumos siurbliai prisideda prie tvarios aplinkos kūrimo:
Mažesnis išmetamų kenksmingų medžiagų kiekis. Lyginant su dujiniais ar kieto kuro šildymo įrenginiais, skaičiuojama, kad šilumos siurbliai į aplinką išmeta net iki 50 – 70% mažiau CO2.
Efektyvus energijos naudojimas. Dėka savo veikimo principo, kai sunaudotas 1kW elektros energijos sugeba sugeneruoti papildomus 4kW ar daugiau šilumos energijos, stipriai lenkia paprastus elektrinius šildymo prietaisus, kurie suvartodami 1 kW elektros energijos sugeba pagaminti tik tą patį 1kW šiluminės energijos.
Suderinamumas su atsinaujinančių energijos išteklių gamybos įrenginiais. Šilumos siurbliai labai lengvai suderinami su saulės ir vėjo elektrinėmis, kas būtų sunkiai padaroma su kieto kuro ar dujiniais šildymo katilais.